შეხვედრა ეროვნული უმცირესობების საკითხებზე ეუთოს უმაღლესი კომისრის ოფისის წარმომადგენლებთან
2021 წლის 5 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე ეროვნული უმცირესობების საკითხებზე ეუთოს უმაღლესი კომისრის ოფისის წარმომადგენლებს - უმაღლესი კომისრის უფროს პოლიტიკურ მრჩეველს მარკ ფუმაგალს, პროექტების ოფიცერს ედინ ელგსაეტერს და ეროვნული პროგრამის კოორდინატორს ნინო გოგოლაძეს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე განიხილეს ეროვნული უმცირესობების უფლებების დაცვის მდგომარეობა, მათ შორის, საუბარი შეეხო განათლების უფლების მისაწვდომობასა და განხორციელების საკითხებს, ინფორმაციაზე მისაწვდომობას, ეროვნულ უმცირესობათა წარმომადგენლების დაბალ მონაწილეობას და აქტიურობას ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში.
ასევე, სახალხო დამცველმა ისაუბრა სიძულვილის ენის გავრცელებასა და სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების გამოძიების ხარვეზებზე; ხაზი გაუსვა სახელმწიფოს მხრიდან ინტეგრაციის პოლიტიკის ეფექტიანი განხორციელების აუცილებლობას.

Meeting with Representatives of Office of OSCE High Commissioner on National Minorities
On October 5, 2021, Public Defender Nino Lomjaria and Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze met with representatives of the Office of the OSCE High Commissioner on National Minorities - Senior Political Adviser to the High Commissioner Mark Fumagal, Project Officer Edin Elgsaeter and National Programme Coordinator Nino Gogoladze.
The situation of the rights of national minorities, including issues related to access to and implementation of the right to education, as well as access to information and low participation and activity of representatives of national minorities in the political life of the country were discussed at the meeting.
The Public Defender also spoke about the spread of hate speech and shortcomings in the investigation of hate crimes. She stressed the need for effective implementation of integration policy by the State.