სახალხო დამცველის განცხადება აუტიზმის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით
2 აპრილს მსოფლიო აუტიზმის შესახებ ცნობიერების ამაღლების დღეს აღნიშნავს. ეს დღე აუტიზმის მქონე პირთა მიმღებლობის, მხარდაჭერისა და ჩართულობის გაზრდის, მათი უფლებების სხვებთან თანასწორად დაცვის ვალდებულებას უსვამს ხაზს და მათ შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზანს ემსახურება.
აღნიშნულის პარალელურად, უმნიშვნელოვანესია აუტიზმის მქონე პირების მიერ საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სხვადასხვა მიმართულებით შეტანილი წვლილის აღიარება. წლევანდელ წელს ამ დღის აღნიშნვა სწორედ იმ წვლილზე ფოკუსირდება, რომელიც მათ ოჯახებში, სამუშაო ადგილზე, ხელოვნებაში თუ პოლიტიკის შექმნის პროცესში შეაქვთ.[1]
აუტიზმის შესახებ ცნობიერების ამაღლების დღესთან დაკავშირებით, გაეროს გენერალური მდივნის 2023 წლის მიმართვაში[2] ნათქვამია, რომ მიუხედავად გარკვეული პროგრესისა, საზოგადოებაში ჯერ კიდევ არსებობს ბარიერები, რომლებიც ხელს უშლიან აუტიზმის მქონე პირებს ადამიანის ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების სრულყოფილად განხორციელებაში.
საქართველოში, ბოლო წლებში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის მიზნით გადადგმული გარკვეული პოზიტიური ნაბიჯების მიუხედავად, აუტიზმის მქონე პირები კვლავ მრავალი გამოწვევის წინაშე დგანან. მათ შორისაა სკოლამდელი აღზრდის სერვისებზე, ინკლუზიურ განათლებაზე, დასაქმების, ჯანდაცვისა და აბილიტაცია/რეაბილიტაციის პროგრამებზე თანაბარი წვდომა, საზოგადოებაში არსებული სტიგმა და სტერეოტიპები. ქვეყანაში გადაუჭრელი რჩება აუტიზმის მქონე პირთა საჭიროებებზე მორგებული მიზნობრივი სარეაბილიტაციო სერვისების სრული გეოგრაფიული დაფარვა, ამ დრომდე არ არსებობს რთული ქცევის მართვის ეფექტური მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამა. განსაკუთრებით რთულია აუტიზმის მქონე ზრდასრულ პირთა მდგომარეობა. მათთვის მიუწვდომელია ის ფრაგმენტული სარეაბილიტაციო პროგრამებიც, რომელიც რამდენიმე მუნიციპალიტეტში აუტიზმის მქონე არასრულწლოვნებისთვის მოქმედებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს ხელისუფლებას მიიღოს ზომები, რაც უზრუნველყოფს აუტიზმის მქონე პირთა დამოუკიდებელ ცხოვრებას, საზოგადოებაში ინტეგრაციას, დასაქმების, განათლების უფლების რეალიზაციას, ჯანდაცვის, უწყვეტ სარეაბილიტაციო და სხვა სახელმწიფო პროგრამების მისაწვდომობას, მათთვის განვითარების თანაბარი შესაძლებლობის შექმნასა და მათი წვლილის აღიარებას. მნიშვნელოვანია მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლება საზოგადოებაში არსებული სტიგმისა და არასწორი დამოკიდებულების აღმოსაფხვრელად. ასევე, შშმ პირთა და მათი ოჯახების ფსიქოლოგიური და სოციალური მხარდაჭერა.
გაეროს გენერალური ასამბლეის გადაწყვეტილებით, აუტიზმის შესახებ ცნობიერების ამაღლების დღე მსოფლიოში 2008 წლიდან აღინიშნება.

April 2 marks the World Autism Awareness Day. This day emphasizes our commitment to accept, support and include autistic people, and advocate for their rights on an equal basis with others, and serves the purpose of raising awareness about them.
Along with the mentioned, it is very important to recognize the contributions made by autistic people in different areas of public life. This year, the celebration of the World Autism Awareness Day focuses on the contributions that autistic people make to the families, workplace, art and policy making.[1]
The UN Secretary-General's message[2] for Autism Awareness Day 2023 says that despite important progress, persons with autism continue to face social and environmental barriers to the full exercise of their rights and fundamental freedoms.
In Georgia, despite some positive steps taken in recent years to protect the rights of persons with disabilities, people with autism still face many challenges, including equal access to preschool services, inclusive education, employment, health care and rehabilitation/habilitation programmes, as well as stigma and stereotypes widespread in society. Full geographic coverage of targeted rehabilitation services tailored to the needs of persons with autism remains an unresolved problem in the country, and there is currently no effective targeted state programme for managing challenging behavior. The situation of adults with autism is especially difficult. The fragmented rehabilitation programmes that operate in several municipalities for minors with autism are not available to them.
The Public Defender of Georgia calls on the Government to take measures to help people with autism to live independently, integrate into society, realize their right to employment, education, have access to health care, continuous rehabilitation and other state programmes, as well as to create equal development opportunities for them and recognize their contribution. It is important to raise awareness to eliminate stigma and wrong attitudes in society. Psychological and social support to persons with disabilities and their families is also important.
According to the decision of the UN General Assembly, the Autism Awareness Day has been celebrated worldwide since 2008.