ინფორმაცია დასაქმებულისა და დამსაქმებლების უფლება-მოვალეობების თაობაზე
არ უნდა გამოცხადდეთ სამუშაო ადგილზე თუ - ბოლო 14 დღის განმავლობაში დატოვეთ ვირუსის გავრცელების ქვეყნები ან მჭიდრო კონტაქტში იმყოფებოდით კორონავირუსის მატარებელ პირთან; თუ ხართ 70 წელს გადაცილებული ან გაქვთ ქრონიკული დაავადებები.
დამსაქმებელი კი ვალდებულია არ დაუშვას სამსახურში ის პირები, რომელთაც COVID-19-ის ნიშნები და/ან სიმპტომები აღენიშნებათ, შეიმუშაოს მოქნილი სამუშაო რეჟიმი, უზრუნველყოს თანამშრომელთა ინფორმირება ვირუსის შესახებ რეკომენდაციებთან დაკავშირებით, უზრუნველყოს სამუშაო ადგილებზე სადეზინფექციო სამუშაოების ჩატარება და სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმების დაცვა, საჭიროებისამებრ აღჭურვოს თანამშრომლები ინდივიდუალური დაცვის საშუალებებით. საშუალო რისკის მქონე სამუშაო ადგილებზე, სადაც შესაძლებელია, დაამონტაჟოს ფიზიკური ბარიერები.
საგანგებო მდგომარეობასთან დაკავშირებით ჯანდაცვის სამინისტრომ გამოსცა რეკომენდაციები, სადაც საუბარია როგორ უნდა მოვიქცეთ დაინფიცირებისა და ინფიცირების ფართოდ გავრცელების თავიდან ასარიდებლად. სახალხო დამცველი ამ რეკომენდაციათა მოკლე აღწერილობას გთავაზობთ, სადაც ძირითადი უფლება მოვალეობებია ხაზგასმული.
თუ აღმოაჩენთ, რომ ირღვევა აღნიშნული რეკომენდაციები, მიმართეთ ჯანდაცვის სამინისტროს ცხელი ხაზზე 1505, დაავადებათა კონტროლის სამსახურს ცხელ ხაზზე 116 001, ან შსს-ს 112. ასევე, თქვენი უფლებების დარღვევების შემთხვევაში შეგიძლიათ მიმართოთ სახალხო დამცველის აპარატს ცხელ ხაზზე - 1481.

Information on Rights and Responsibilities of Employees and Employers
You should not go to work if you had left the country or had been in close contact with a coronavirus carrier for the past 14 days; if you are over the age of 70 or have chronic illnesses.
The employer is obliged not to allow persons with signs and/or symptoms of COVID-19 to work, as well as to develop a flexible working regime, inform employees about the virus-related recommendations, disinfect the workplaces, observe the sanitary and hygiene standards and provide individual protective equipment. Install physical barriers at medium risk workplaces, if possible.
The Ministry of Health issued recommendations regarding the state of emergency, which elaborate on how to avoid the infection and the spreading of the infection. The Public Defender offers a brief description of these recommendations, emphasizing the key rights and obligations.
If you find any of these recommendations violated, call the hotline of the Ministry of Health - 1505, the hotline of the Disease Control Center - 116 001, or the hotline of Ministry of Internal Affairs - 112. You can also call the Public Defender's hotline at 1481, if your rights are violated.