საქართველოს სახალხო დამცველი ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებს შეხვდა
2018 წლის 18 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მთავარი მრჩეველი კონფლიქტებით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა საკითხებში მედეა ტურაშვილი ევროპის საბჭოს პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილეს დანიილ ხოშაბოს, ევროპის საბჭოს პოლიტიკურ მრჩეველს მარსელ კაპის და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელს კრისტიან ურსეს შეხვდნენ.
საინფორმაციო შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილ ადამიანის უფლებათა მდგომარეობაზე ისაუბრა; აღნიშნა, რომ მოუგვარებელ პრობლემებად რჩება გადაადგილების თავისუფლება და მშობლიურ (ქართულ) ენაზე განათლების მიღების უფლება; ხაზი გაუსვა, რომ ადგილობრივი მოსახლეობის უსაფრთხოებაზე უარყოფითად აისახება ოთხოზორიას და ტატუნაშვილის მკვლელობის საქმეების გამოუძიებლობა და მართლმსაჯულების არ აღსრულება.
შეხვედრის დასასრულს სახალხო დამცველმა მნიშვნელოვნად შეაფასა ევროსაბჭოს წვლილი აფხაზურ და ოსურ საზოგადოებებთან ნდობის აღდგენისა და დიალოგის გაგრძელების საქმეში.
დელეგაცია საქართველოს კონსოლიდირებულ ანგარიშზე – „კონფლიქტი საქართველოში“ მუშაობის ფარგლებში ეწვია, რომელიც 2018 წლის აპრილიდან სექტემბრის ჩათვლით პერიოდს მოიცავს. ევროსაბჭოს გენერალური მდივანი საქართველოში არსებული კონფლიქტების შესახებ ანგარიშს ყოველ 6 თვეში ერთხელ ამზადებს.

Public Defender of Georgia Met with the Representatives of the Council of Europe
On September 18, 2018 Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia and Medea Turashvili, Senior Advisor of the Public Defender in Protection of Human Rights in Conflict Affected Regions met with Daniil Khochabo, Deputy to the Director of Political Affairs of the Council of Europe, Marcel Kapi, CoE Political Adviser and Christian Urse, Head of CoE Office in Georgia.
Public Defender discussed human rights situation in occupied territories of Georgia and stressed that free movement and gaining education in native (Georgian) language remain unresolved problems. She further underlined that failure to investigate and administer justice on cases of Otkhozoria and Tatunashvili are negatively reflected on the security of local population.
At the end of the meeting, Public Defender positively assessed contribution of the Council of Europe to confidence building and continuation of dialogue between Apkhaz and Ossetian society.
Delegation payed a visit to Georgia in the preparation of the next consolidation report on the conflict in Georgia for the period of April-September 2018. Secretary General of the Council of Europe prepares report on the conflict in Georgia biannually.