საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა სტრატეგიული ხედვის დოკუმენტი და ორგანიზაციული განვითარების გეგმა შეიმუშავა
2018 წლის მაისი-აგვისტოს პერიოდში საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი, სინერჯი ჯგუფთან ერთად, ინტენსიურად მუშაობდა სტრატეგიის და ორგანიზაციული სტრუქტურის განვითარებაზე. პროცესის შედეგად, 2018 წლის 14 სექტემბერს სახალხო დამცველის აპარატის 2019-2021 წლების სტრატეგიული ამოცანები, ორგანიზაციული განვითარების ძირითადი პრიორიტეტები და 2019 წლის სამოქმედო გეგმა დამტკიცდა.
საწყის ეტაპზე სინერჯი ჯგუფის მიერ შემუშავებული სპეციალური მეთოდოლოგიის საფუძველზე, აპარატში დასაქმებულ და დაინტერესებულ პირთა მაქსიმალური ჩართულობით შეფასდა სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობა და ორგანიზაციული სტრუქტურა. შემდეგ დამუშავდა სტრატეგიული ამოცანები და განისაზღვრა 2019 წლის სამოქმედო გეგმა. სტრატეგიის ეფექტური განხორციელებისთვის, ასევე, იგეგმება ორგანიზაციული სტრუქტურის გადახედვა და ამ მიმართებით წარმოდგენილ იქნა სტრუქტურული ცვლილებების პროექტი.
აღსანიშნავია, რომ წლების განმავლობაში, საქართველოს სახალხო დამცველის მანდატის გაფართოებისა და დამოუკიდებლობის დამატებითი გარანტიების შექმნის მიუხედავად, აპარატის საქმიანობის ერთიანი შეფასება და ორგანიზაციული განვითარების სტრატეგიული ხედვის შემუშავება არ მომხდარა, რაც თავის მხრივ ადამიანის უფლებების მაღალი სტანდარტით დაცვის უზრუნველყოფის მნიშვნელოვანი წინაპირობაა.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატში უახლოეს მომავალში იგეგმება სტრუქტურის რეორგანიზაცია, რომლის მიზანია დასახული ამოცანების მიღწევა გამართული სისტემითა და სწორად ორგანიზებული პროცესებით. რეორგანიზაცია მათ შორის, ითვალისწინებს არსებული სტრუქტურული ერთეულების და დასაქმებულთა სწორ გადანაწილებას და მათი რესურსის უფრო ეფექტურად გამოყენებას. ამასთან, სახალხო დამცველი უახლოეს პერიოდში დაგეგმავს შეხვედრებს და საზოგადოებასა და დაინტერესებულ ორგანიზაციებს დამატებით მიაწვდის აპარატში დაგეგმილი ცვლილებების თაობაზე დეტალურ ინფორმაციას.
აღსანიშნავია, რომ სტრატეგიის და ორგანიზაციული სტრუქტურის განვითარების პროცესი ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტის „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოში“ ფარგლებში განხორციელდა.

Office of the Public Defender of Georgia Elaborated Strategy and Organizational Development Plan
During May-August 2018, Office of the Public Defender of Georgia, together with the Sinergy Group, carried out intensive work on the development of the strategy and organizational structure. As a result, On September 14, 2018 strategic objectives and priorities of organizational development of the Office of the Public Defender for 2019-2021 as well as its Action Plan for 2019 were approved.
Initially, based on the special methodology developed by the Sinergy Group, activities and organizational structure of the Office of the Public Defender of Georgia were assessed with maximum involvement of employees of the Office and interested stakeholders. Afterwards, strategic objectives were developed and Action Plan for 2019 prepared. For effective implementation of the strategy, review of the organizational strategy is planned; to this end, project of structural changes has been provided.
It shall be noted, that despite the expansion of the mandate of the Public Defender of Georgia and establishing additional guarantees for his/her independence, unified assessment of the work of the Office and elaboration of organizational development strategy has not been conducted for years. This in itself constitutes important precondition for setting high standards of human rights protection.
Office of the Public Defender of Georgia aims structural reorganization to reach the established objectives by the proper system and correctly organized processes. Among others, reorganization includes correct distribution of structural units and employees and more effective use of their resources. Furthermore, Public Defender will organize meetings in the nearest future to provide the public and interested stakeholders with detailed information on changes planned at the Office.
Process of development of the strategy and organizational structure was conducted with the financial support of the EU in the framework of the project “Fight Against All Forms of Discrimination in Georgia”.