სახალხო დამცველი საერთაშორისო თანამეგობრობის წევრებს შეხვდა
2021 წლის 12 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე ლიეტუვას ელჩს საქართველოში ანდრიუს კალინდრას, ლიეტუვას სეიმის წევრს, საქართველოსთან პარლამენტთაშორისი ურთიერთობის ჯგუფის ხელმძღვანელს რაიმუნდას ლოპატას და ხელმძღვანელის მოადგილეს ვილია თარგამაძეს შეხვდნენ.
12 ნოემბერს სახალხო დამცველი და სახალხო დამცველის მოადგილე ასევე შეხვდნენ ევროპარლამენტარ ანა ფოტიგას.
შეხვედრებზე ისაუბრეს თვითმმართველობის არჩევნების შემდგომ განვითარებულ პოლიტიკურ ვითარებაზე და მის გავლენაზე ქვეყნის დემოკრატული წინსვლისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობაზე. ასევე განიხილეს საქართველოს მესამე პრეზიდენტის პატიმრობის პირობები, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობიდან გამომდინარე სამოქალაქო კლინიკაში გადაყვანის აუცილებლობა და უსაფრთხოების დაცვის თვალსაზრისით არსებული გამოწვევები.
ნინო ლომჯარიამ სტუმრებს სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობა და მონიტორინგების შედეგად მიღებული ინფორმაცია გააცნო.

Public Defender Meets with Members of International Community
On November 12, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, and Giorgi Burjanadze, Deputy Public Defender of Georgia, met with Andrius Kalindra, Ambassador of Lithuania to Georgia, Raimundas Lopata, Member of the Lithuanian Seimas and Head of the Group for Inter-Parliamentary Relations with Georgia, and Vilia Targamadze, Deputy Head of the Group.
On November 12, the Public Defender and the Deputy Public Defender also met with MEP Anna Fotyga.
The political situation after the local self-government elections and the impact of the elections on the country's democratic progress and human rights were discussed at the meetings. The conditions of detention of the third President of Georgia, the need to transfer him to a civil clinic due to his health condition and the challenges relating to his safety were also discussed.
Nino Lomjaria informed the guests about the activities of the Public Defender's Office and the findings of the monitoring.