სახალხო დამცველის აპარატმა ლტოლვილთათვის საინფორმაციო შეხვედრა გამართა ქალთა წინააღმდეგ მიმართული ძალადობისა და შშმპ უფლებების საკითხებზე
2025 წლის 12 დეკემბერს სახალხო დამცველის აპარატში, საქართველოში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის (UNHCR) მხარდაჭერითა და ჩართულობით, თავშესაფრის მაძიებლებთან და ლტოლვილებთან გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა ქალთა წინააღმდეგ მიმართული ძალადობისა და შშმ პირთა უფლებების საკითხებზე.
ღონისძიების გახსნაზე თავის მისასალმებელ გამოსვლებში სახალხო დამცველის მოადგილემ და გაეროს მოსახლეობის ფონდის წარმომადგენლებმა ყურადღება გაამახვილეს აღნიშნული თემების შესახებ ინფორმაციის გავრცელების მნიშვნელობაზე.
სახალხო დამცველის აპარატის შშმ პირთა უფლებების დაცვის დეპარტამენტისა და UNHCR-ის წარმომადგენლებმა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის ძირითადი სტანდარტები და თავშესაფრის მაძიებელი შშმ პირებისთვის გაეროს კონვენციითა და შიდასახელმწიფოებრივი სამართლებრივი აქტებით გარანტირებული უფლებები განიხილეს. ასევე, შეხვედრის მონაწილეებს სახალხო დამცველის მიერ წლების განმავლობაში იდენტიფიცირებული გამოწვევები და მათ აღმოსაფხვრელად აპარატის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციები გააცნეს.
სახალხო დამცველის აპარატის გენდერის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა ისაუბრა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის ფორმებზე, ძალადობის პრევენციის მნიშვნელობასა და სახელმწიფოში არსებულ დაცვისა და დახმარების მექანიზმებზე.

Public Defender's Office Holds Information Meeting for Refugees on Violence against Women and Rights of Persons with Disabilities
On December 12, 2025, the Public Defender's Office, with the support and involvement of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Georgia, held an information meeting with asylum seekers and refugees on issues of violence against women and rights of persons with disabilities.
In their welcoming speeches at the opening of the event, the Deputy Public Defender and representatives of the United Nations Population Fund emphasized the importance of disseminating information on these topics.
Representatives of the Department of Protection of the Rights of Persons with Disabilities of the Public Defender's Office and UNHCR discussed the basic standards of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and the rights guaranteed to persons with disabilities seeking asylum under the UN Convention and domestic legal acts. They also introduced the participants of the meeting to the challenges identified by the Public Defender over the years and the recommendations developed by the Office to eliminate them.
A representative of the Gender Department of the Public Defender's Office spoke about the forms of violence against women and domestic violence, the importance of violence prevention, and the protection and assistance mechanisms available in the state.