სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე ეუთო/ოდირმა ე.წ. უცხოელი აგენტების შესახებ კანონპროექტის შესწავლა დაიწყო
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა წერილობით მიმართა ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისს (OSCE/ODIHR) და საქართველოს პარლამენტში ინიციირებული ე.წ. უცხოელი აგენტების შესახებ კანონპროექტთან დაკავშირებით სამართლებრივი დასკვნის მომზადება სთხოვა.
საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, სახალხო დამცველის მიმართვის საფუძველზე, ეუთო/ოდირმა კანონპროექტის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის შესაფასებლად მისი შესწავლა დაიწყო.
ორგანიზაცია ხაზს უსვამს გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების მნიშვნელობას საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის და ამ მნიშვნელოვანი საქმის განსახორციელებლად საქართველოს ყველა საერთაშორისო პარტნიორთან გეგმავს თანამშრომლობას.
უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს ვალდებულება აქვს აღებული ეუთოსა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციების წინაშე, ეროვნული კანონმდებლობა ღია და ინკლუზიური საჯარო კონსულტაციების გზით შეიმუშაოს და მიიღოს. კონსულტაციების საჭიროება კი განსაკუთრებით მაშინ დგება, როდესაც კანონები პირდაპირ გავლენას ახდენს სამოქალაქო სექტორის საქმიანობაზე.

The Public Defender’s Office of Georgia appealed to the OSCE OfficeforDemocratic Institutions and Human Rights(ODIHR) in writing and asked to prepare a legal opinion on the so-called foreign agents draft law initiated in the Parliament of Georgia.
According to publicly disseminated information, based on the appeal of the Public Defender, the OSCE OfficeforDemocratic Institutions and Human Rights has started studying the draft law to assess its compliance with international standards.
The organization emphasizes the importance of freedom of expression and association for the democratic development of Georgia and plans to cooperate with all international partners of Georgia on this important work.
It should be noted that Georgia has undertaken a commitment before the OSCE and other international organizations to develop and adopt its national legislation through open and inclusive public consultations. The need for consultations especially arises when laws affect the activities of the civil sector directly.