სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე წლიური საპარლამენტო ანგარიში წარადგინა
2025 წლის 10 ივნისს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე 2024 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ ანგარიში წარადგინა; გამოკვეთილ ტენდენციებზე ისაუბრა და სხდომის მონაწილეებს ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით შემუშავებული რეკომენდაციები გააცნო.
სახალხო დამცველის 411 გვერდიანი ანგარიში საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის ფაქტიურად სრულ სპექტრს მოიცავს და მასში ყველა მთავარი მოვლენაა განხილული, რომელზეც აპარატი 2024 წლის განმავლობაში მუშაობდა.
სხდომაზე გამოსვლისას სახალხო დამცველმა მოკლედ მიმოიხილა კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის (ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები, ასევე, დევნილთა) უფლებრივი მდგომარეობა. სიცოცხლის უფლების დაცვის ჭრილში შეაფასა რუსეთის ფედერაციის მიერ თამაზ გინტურის მკვლელობის, შოვის ტრაგედიისა და ფემიციდის შემთხვევების გამოძიებები, ასევე, ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში არსებული საცხოვრებელი და სამკურნალო პირობები.
განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა 2024 წელს საპროტესტო აქციებზე გამოვლენილ უფლებადარღვევებზე, პენიტენციურ დაწესებულებებსა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში გამოკვეთილ პრობლემებზე; შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა, ხანდაზმულთა, ბავშვთა და ქალთა უფლებრივ მდგომარეობაზე.
გარემოს დაცვის ნაწილში ცალკე გამოყო წყალზე უფლების რეალიზაციის საკითხი, ისაუბრა ჯანმრთელობისა და შრომის უფლებების უზრუნველყოფის მიზნით გასატარებელ ცვლილებებზე.
მოკლედ მიმოიხილა ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენელთა სამოქალაქო ინტეგრაციისთვის განსახორციელებელი ღონისძიებები და რწმენისა და რელიგიის თავისუფლების თვალსაზრისით არსებული მდგომარეობა.

Public Defender Presents Annual Parliamentary Report at Plenary Session of Parliament of Georgia
On June 10, 2025, Public Defender Levan Ioseliani presented the 2024 Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia at the plenary session of the Parliament of Georgia; he spoke about the emerging trends and introduced the participants in the session to the recommendations developed to improve the human rights situation.
The 411-page report of the Public Defender covers virtually the full spectrum of human rights protection in Georgia and discusses all the main events that the Office worked on during 2024.
Speaking at the session, the Public Defender briefly reviewed the rights situation of the conflict-affected population (those living in the occupied territories and along the occupation line, as well as displaced persons). In the context of the right to life, he assessed the investigations of the murder of Tamaz Ginturi by the Russian Federation, the Shovi tragedy and cases of femicide, as well as the living and medical conditions in psychiatric institutions.
He focused on the violations of rights detected during the protests in 2024, the problems identified in penitentiary institutions and the system of the Ministry of Internal Affairs; the rights of persons with disabilities, older people, children and women.
In the environmental protection section, he separately highlighted the issue of the realization of the right to water, spoke about the changes to be implemented to ensure health and labour rights.
He briefly reviewed the measures to be implemented for the civil integration of representatives of national minorities and the situation of freedom of belief and religion.
After presenting the report, the Public Defender answered questions of Members of Parliament.
The full version of the report is available on the official website of the Public Defender of Georgia.