წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის (CPT) მიერ საქართველოს პენიტენციურ დაწესებულებებში განხორციელებული საგანგებო მონიტორინგის ანგარიშის მიგნებები და რეკომენდაციები
2022 წლის 11 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველის ორგანიზებით წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის (CPT) მიერ საქართველოს პენიტენციურ დაწესებულებებში განხორციელებული საგანგებო მონიტორინგის ანგარიშის მიგნებებისა და რეკომენდაციების საჯარო განხილვა გაიმართა.
საქართველოში კომიტეტის საგანგებო ვიზიტი კონკრეტული გარემოებებით იყო განპირობებული, მათ შორის, და უპირველეს ყოვლისა, სახალხო დამცველის მიერ 2020 წელს გამოქვეყნებული ანგარიშით, რომელშიც საუბარია პენიტენციურ სისტემაში არსებულ არაფორმალურ მმართველობასა და პატიმართა შორის ხშირი ძალადობის ფაქტებზე.
მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს სახალხო დამცველმა წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის რეკომენდაციების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და მადლობა გადაუხადა ორგანიზაციას საქართველოში გაწეული საქმიანობისთვის. აქვე აღნიშნა, რომ კომიტეტის ანგარიშის მიგნებები ფაქტიურად სახალხო დამცველის ანგარიშებში დასახელებული პრობლემების იდენტურია. ამ მიგნებათა შორის არის სახალხო დამცველის ყოველწლიურ ანგარიშებში ასახული ციხის კრიმინალური სუბკულტურა, პერსონალის სიმცირე და დაბალი კვალიფიკაცია, სარეაბილიტაციო სერვისების სიმწირე, ვადაზე ადრე გათავისუფლების სამართლიანი და გამჭვირვალე მექანიზმის ჩამოყალიბების აუცილებლობა.
სახალხო დამცველმა ხაზი გაუსვა, რომ პენიტენციური დაწესებულებების თანამშრომელთა მხრიდან პატიმართა მიმართ ძალადობას სისტემატური ხასიათი აღარ აქვს საქართველოში. თუმცა სამწუხაროდ, უშუალოდ პენიტენციური დაწესებულებების თანამშრომლების მხრიდან რეპრესიული მეთოდებით მართვა პატიმართა მცირე, ადმინისტრაციების მხრიდან პრივილეგირებული პატიმრების ჯგუფის (ე.წ მაყურებლების) მიერ რეპრესიული მეთოდებით მართვამ ჩაანაცვლა.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის შალვა პაპუაშვილის განცხადებით CPT-ის და სახალხო დამცველის ანგარიშები და რეკომენდაციები პენიტენციურ სისტემას მუშაობის გაუმჯობესებაში დაეხმარება; კმაყოფილება გამოთქვა, იმის გამო, რომ ციხეებში ძალადობას სისტემური ხასიათი აღარ აქვს; ასევე, ისაუბრა პარლამენტის საზედამხედველო საქმიანობაზე პენიტენციური სისტემის რეფორმირების პროცესზე.
იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ თორნიკე ჭეიშვილმა პენიტენციურ სისტემაში არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრისთვის მზადყოფნას გაუსვა ხაზი; მოსალოდნელი საკანონმდებლო ცვლილებებიც მიმოიხილა და CPT-ისა და სახალხო დამცველის რეკომენდაციებზე ყურადღების გამახვილებაზეც ისაუბრა.
საქართველოში განხორციელებული საგანგებო ვიზიტის ანგარიში წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის (CPT) ვიზიტების განყოფილების ხელმძღვანელმა ბორის ვოძმა წარმოადგინა. მისი თქმით, რთულია დიდი ზომის ციხეების კონტროლი, მით უმეტეს, რომ ზოგიერთ დაწესებულებაში ათასზე მეტ პატიმარს 20-30 თანამშრომელი აკონტროლებს. აღნიშნა, რომ საქართველოს ციხეებში არ გვაქვს მსჯავრდებულთა გონივრული დიფერენცირება დამნაშავეობრივი გამოცდილებისა და გამოსწორების შესაძლებლობის მიხედვით (პირველად მსჯავრდებულები და არაერთგზის მსჯავრდებულები ერთად სხედან).
ასევე ისაუბრა საყოფაცხოვრებო პირობების შეუსაბამობაზე, ზოგი პატიმარი არემონტებს საკანს, ყიდულობს ავეჯს და ტექნიკას. მაგრამ სხვა საკნები ძალიან ცუდ მდგომარეობაშია. არც რაოდენობრივი გადანაწილებაა თანასწორი - ერთნაირი ზომის საკნებში ბევრად განსხვავებული რაოდენობის პატიმრები არიან განთავსებული.
ბორის ვოძმა ხაზი გაუსვა აქტივობის საშუალების არქონას. პატიმართა დიდ უმრავლესობას არც საქმე აქვს, არც განათლების მიღების შესაძლებლობა, რაც დაეხმარებოდა გაერიდოს კრიმინალურ სუბკულტურას. მკაფიოდ იკვეთება ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე ადამიანთა მკურნალობის არასათანადო დონე.
სახალხო დამცველის მოადგილემ გიორგი ბურჯანაძემ საქართველოს პრევენციის ეროვნული მექანიზმის საქმიანობა განიხილა, აღნიშნა, რომ აპარატისთვის პირველი რიგის ამოცანა პრობლემების გადაჭრის გზების ძიებაა. ისაუბრა აუცილებელ ცვლილებებზე, მათ შორის, წამების პრევენციის ევროპული კომიტეტის თანმხვედრ საკითხებზე, როგორიც არის პენიტენციური სისტემის შედარებით მცირე დაწესებულებებად დაყოფა და დაბალანსებული ინფრასტრუქტურის შექმნა, პატიმართა რაოდენობის შემცირება, პერსონალის სიმცირე, მათი სამუშაო პირობები, ოპერაციული შესაძლებლობები და ანგარიშვალდებულება.
ცალკე გამოყო რეაბილიტაციის საკითხი და აღნიშნა, რომ პატიმრები პირად საუბრებში აქტივობებში ჩართვის მნიშვნელობას ვერ ხედავენ, ვინაიდან, მათთვის მთავარი საკითხი - პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლების მექანიზმი ხარვეზულია და მუდმივი დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილებები პატიმართა სამართლიან უკმაყოფილებას იწვევს. სახალხო დამცველი ფიქრობს, რომ პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლების მექანიზმის გაუმჯობესება და გადაწყვეტილებების მიღებისას მეტი ინდივიდუალური დახასიათების გათვალისწინება, პატიმართა სარეაბილიტაციო აქტივობებში ჩართვის წახალისებისთვის მარტივი და სწრაფი მეთოდი იქნებოდა. თავისთავად, ეს ცვლილება კრიმინალური სუბკულტურის გავლენასაც შეამცირებდა.

Findings and Recommendations of CPT Report on Ad Hoc Monitoring Carried out in Georgian Penitentiary Establishments
On July 11, 2022, the Public Defender of Georgia organized a public discussion of the findings and recommendations of the report on the ad hoc monitoring carried out by the European Committee for the Prevention of Torture (CPT) in the penitentiary establishments of Georgia.
The ad hoc visit was conditioned by specific circumstances, including and primarily by the report published by the Public Defender in 2020, which referred to informal governance in the penitentiary system and frequent cases of inter-prisoner violence.
In her opening remarks, the Public Defender of Georgia spoke about the importance of the recommendations of the European Committee for the Prevention of Torture and thanked the organization for its activities in Georgia. She also noted that the findings of the Committee's report were actually identical to the problems indicated in the Public Defender's reports. The findings include the prison criminal subculture reflected in the annual reports of the Public Defender, shortage of staff and their low qualifications, lack of rehabilitation services and the need to establish a fair and transparent parole mechanism.
The Public Defender emphasized that violence against prisoners by prison staff no longer has a systematic character in Georgia. However, unfortunately, the repressive methods of the management of prisoners by prison staff has been replaced by the repressive management of prisoners by a small group of prisoners privileged by the prison administrations (the so-called prison watchers).
According to Shalva Papuashvili, Speaker of the Parliament of Georgia, the reports and recommendations of the European Committee for the Prevention of Torture and the Public Defender of Georgia will help the penitentiary system improve its work; He expressed satisfaction with the fact that violence in prisons no longer has a systemic character and spoke about the supervision of the reforms in the penitentiary system by the Parliament.
Deputy Minister of Justice Tornike Cheishvili emphasized the challenges in the penitentiary system and the readiness to solve them; He reviewed the planned legislative changes and spoke about the importance of focusing on the recommendations of the European Committee for the Prevention of Torture and the Public Defender of Georgia.
The monitoring report was presented by Borys Wodz, head of the CPT division responsible for visits. According to him, it is difficult to control large prisons, especially given that more than a thousand prisoners are controlled by 20-30 employees in some of the institutions. He noted that Georgian prisons do not ensure reasonable differentiation of inmates based on their criminal record and the possibility of correction (recidivists and first-time offenders are placed together).
He also spoke about improper living conditions, saying that some prisoners repair their cells, buy furniture and equipment, but other cells are in a very bad condition. Nor is the quantitative distribution equal - different numbers of prisoners live in cells of the same size.
Borys Wodz emphasized the lack of opportunities for engagement in activities. The vast majority of prisoners have nothing to do nor the opportunity to get an education that would have helped them avoid criminal subculture. The inadequate level of treatment of persons with mental health problems is also clearly visible.
Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze reviewed the activities of the National Preventive Mechanism of Georgia and noted that the main task of the Office was to find ways to solve problems. He spoke about the necessary changes, including the common issues referred to both by the European Committee for the Prevention of Torture and the Public Defender of Georgia, such as dividing the penitentiary system into relatively small institutions and creating a balanced infrastructure, reducing the number of prisoners, shortage of staff, their working conditions, operational capabilities and accountability.
He singled out the issue of rehabilitation, noting that prisoners do not see the importance of engaging in activities, since the most important thing for them - parole mechanism is flawed and constant unjustified decisions cause their just dissatisfaction. The Public Defender thinks that improving the parole mechanism and focusing more on individual characteristics when making decisions would be a simple and quick method of encouraging prisoners to engage in rehabilitation activities. At the same time, this change would also reduce the influence of criminal subculture.