2021 წლის 9 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელს ელჩ მარეკ შჩიგელს შეხვდა და ქვეყანაში კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის უფლებრივი მდგომარეობა, სახალხო დამცველის მანდატი და აპარატის წინაშე მდგარი გამოწვევები გააცნო.
ნინო ლომჯარიამ ყურადღება გაამახვილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ პირთა წინაშე მდგარ გამოწვევებზე, როგორიცაა: კოვიდ-19-თან დაკავშირებით არსებულ მდგომარეობა, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირების ვაქცინაციის პროცესში ჩართვის საკითხი, საოკუპაციო ხაზზე გადაადგილებისთვის, დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ დადგენილი ფორმალური რეჟიმი და სხვადასხვა ბარიერის დაწესება, როგორიცაა ე.წ. გამშვები პუნქტების არაპროგნოზირებადი ჩაკეტვა, უკანონო დაკავებები, გადაადგილებისათვის აუცილებელ დე ფაქტო დოკუმენტაციასთან დაკავშირებული პრობლემები. ასევე, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ქალებისა და გოგოების უფლებრივი მდგომარეობა.
სახალხო დამცველმა ასევე, ხაზი გაუსვა ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობის კუთხით არსებულ გამოწვევებს. კერძოდ, მიუხედავად კოვიდ პანდემიისა ოკუპირებული ახალგორიდან პაციენტების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოყვანის გართულებულ სქემას. რაც, სამედიცინო სერვისებზე არასათანადო ხელმისაწვდომობის გამო, არაერთი პაციენტის გარდაცვალების მიზეზი გახდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ისაუბრეს, პრობლემების გადაჭრის სავარაუდო გზებზე.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის პირველი მოადგილე თამარ გვარამაძე, მრჩეველი კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა საკითხებში მერი კოჭლამაზაშვილი და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ადამიანის უფლებათა მრჩეველი გორიცა ბალტა და გენდერის საკითხებში მრჩეველი სინი რამო.

On August 9, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Ambassador Marek Szczygieł, Head of the EU Monitoring Mission (EUMM) in Georgia, and briefed him on the rights situation of the conflict-affected population in the country, the mandate of the Public Defender and the challenges facing the Office.
Nino Lomjaria focused on the challenges facing the population of the occupied territories, such as the situation of Covid-19, involvement in the vaccination process, various barriers and formal regime established by the de facto authorities for movement across the occupation line, such as unpredictable closure of the so-called checkpoints, illegal arrests, problems with de facto documentation required for movement, as well as the rights situation of women and girls living in the occupied territories.
The Public Defender also highlighted the challenges relating to access to health care, in particular, the complicated scheme of transferring patients from occupied Akhalgori to the Tbilisi-controlled area ​​despite the pandemic, which, due to inadequate access to medical services, has resulted in the death of a number of patients.
The parties talked about possible solutions to the mentioned problems.
The meeting was also attended by Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, Meri Kochlamazashvili, Adviser on Human Rights Issues in the Conflict-Affected Regions, Gorica Balta, EUMM Human Rights Adviser and Sini Ramo, EUMM Gender Adviser.