სპეციალური ანგარიში „არასათანადო მოპყრობის ზოგადი და სპეციალური მუხლებით კვალიფიკაციის პრაქტიკული ანალიზის“ შესახებ
2023 წლის 17 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა „არასათანადო მოპყრობის ზოგადი და სპეციალური მუხლებით კვალიფიკაციის პრაქტიკული ანალიზის“ სპეციალური ანგარიში წარადგინა. ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის, გენერალური პროკურატურის, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის და საერთაშორისო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ანგარიში არასათანადო მოპყრობის ზოგადი და სპეციალური მუხლებით კვალიფიკაციის პრაქტიკული ანალიზის კვლევას ეფუძნება, რომლის ფარგლებშიც, სასამართლოების მიერ 2013-2019 წლებში 68 სისხლის სამართლის საქმეზე გამოტანილი 131 გადაწყვეტილება იქნა შესწავლილი.
სპეციალურ ანგარიშში გამოვლენილია საკანონმდებლო ხარვეზები და პრაქტიკაში არსებული ნაკლოვანებები, მათ შორის, არასათანადო მოპყრობისთვის განსაზღვრული სასჯელის პროპორციულობისა და აღსრულების მიმართებით საპროცესო შეთანხმების, ამნისტიისა და შეწყალების გამოყენების საკითხები; ასევე წარმოდგენილი პრობლემების აღმოფხვრის მიზნით შემუშავებული რეკომენდაციები.
ანგარიშის მიგნებები საერთო სასამართლოების მიერ სწორი სამართლებრივი შეფასებისა და განმარტებების განზოგადებას და საგამოძიებო ორგანოებისთვის სახელმძღვანელო რეკომენდაციების მომზადებას შეუწყობს ხელს.
ლევან იოსელიანმა მოხელეების მხრიდან არასათანადო მოპყრობის ფაქტების სამოხელეო დანაშაულის ზოგადი ნორმებით კვალიფიკაციის გამოკვეთილ შემთხვევებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფოს პოზიტიური ვალდებულების კონტექსტში - კანონმდებლობა ნათლად, ორაზროვნების გარეშე, ამომწურავად უნდა ახდენდეს არასათანადო მოპყრობის კრიმინალიზაციას მხოლოდ სპეციალური ნორმებით (სსკ-ის 1441-1443 მუხლები) და პრაქტიკაში გამორიცხავდეს ამ დანაშაულების სხვა მუხლებით კვალიფიკაციის შესაძლებლობას.

Special Report on Practical Analysis of Classification of Cases under General and Special Articles of Ill-Treatment
On October 17, 2023, the Public Defender of Georgia presented a special report titled “Practical Analysis of Classification of Cases under General and Special Articles of Ill-Treatment”. The event was attended by representatives of the Parliament of Georgia, Prosecutor General’s Office, Special Investigation Service, international and non-governmental sector.
The report is based on a study of practical analysis of classification of cases under general and special articles of ill-treatment, within the framework of which, 131 judgements delivered by courts in 68 criminal cases in 2013-2019 were studied.
The special report identifies legislative gaps and shortcomings in practice, including the issues of the use of plea bargain, amnesties and pardons in relation to the proportionality and enforcement of punishments for ill-treatment; The report also offers recommendations for the elimination of the problems identified.
The findings of the report will contribute to the generalization of correct legal evaluations and interpretations by common courts and to the development of guiding recommendations for the investigative bodies.
Levan Ioseliani spoke about the specific cases of classification of ill-treatment committed by officials with general norms and noted that in the context of the State's positive obligation, the legislation should clearly, unambiguously and comprehensively criminalize ill-treatment only on the basis of special norms (Articles 1441-1443 of the Civil Code) and exclude the possibility of classification of such crimes on the basis of other articles in practice.