წინადადება პარლამენტს „პატიმრობის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტს წინადადებით მიმართა „პატიმრობის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიესალმება სასჯელაღსრულების სისტემაში დაგეგმილ ინსტიტუციურ რეფორმას, თუმცა მიაჩნია, რომ წარმოდგენილი კანონის პროექტის რიგი დებულებები საჭიროებს სრულყოფას და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოებას. სახალხო დამცველი გამოყოფს რამდენიმე მნიშვნელოვან შესწორებას, რომელთა კანონში ასახვა ადამიანის უფლებათა დაცვის მაღალი სტანდარტების დამკვიდრებისთვის მნიშვნელოვანია. კერძოდ:
პროექტი ითვალისწინებს მხოლოდ ტექნიკურ ცვლილებებს პენიტენციური დაწესებულების ტერიტორიაზე აუდიო–ვიდეო ტექნიკისა და ფიქსაციის სხვა სახის ტექნიკის გამოყენების საკითხებთან დაკავშირებით. სახალხო დამცველის აზრით, ამ კუთხით არსებითი ცვლილებების გატარებაა აუცილებელი. საქართველოს სახალხო დამცველმა საკანონმდებლო წინადადებით მიმართა საქართველოს პარლამენტს, პატიმრობის კოდექსში და საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე, რომლის მიხედვითაც საქართველოს სახალხო დამცველს/სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრს, პატიმრის სხეულზე დაზიანებების კვალის დაფიქსირების მიზნით, უნდა მიენიჭოს ფოტო, ვიდეო და აუდიო ჩაწერის საშუალებების სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში შეტანის, გადაღებისა და აუდიო ჩაწერის უფლება. საქართველოს სახალხო დამცველისთვის პრინციპულად მნიშნველოვანია, რომ აღნიშნული წინადადება განხილულ იქნეს ამ ცვლილებებთან ერთად და პარლამენტმა იმსჯელოს საქართველოს სახალხო დამცველისთვის/სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრებისთვის ამ უფლებამოსილების მინიჭების შესახებ.
პროექტის მიხედვით, სამინისტროს პირობით ვადამდე გათავისუფლების მუდმივმოქმედი კომისია უქმდება და ეს ფუნქცია დარჩება მხოლოდ ადგილობრივ საბჭოებს. სახალხო დამცველის აზრით, მხოლოდ სამინისტროს მუდმივმოქმედი კომისიის გაუქმება ვერ აღმოფხვრის დღეს არსებულ პრობლემებს. მნიშვნელოვანია, კანონში პრინციპის დონეზე აღინიშნოს, რომ საბჭოს გადაწყვეტილება უნდა იყოს დასაბუთებული და, რომ საბჭომ გადაწყვეტილება უნდა მიიღოს მხოლოდ ზეპირი მოსმენის საფუძველზე.
შემოთავაზებული პროექტი, კანონის დღეს მოქმედი რედაქციის მსგავსად, ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულების ტიპის დეპარტამენტის დირექტორის მიერ განსაზღვრას. საქართველოს სახალხო დამცველის აზრით, პატიმართა განთავსების საკითხებთან დაკავშირებით არსებული პრობლემების გამოსწორების მიზნით უმჯობესია, თუ პირველ ეტაპზე მსჯავრდებულს სასამართლო განუსაზღვრავს თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულების ტიპს.
საგულისხმოა, რომ შემოთავაზებული ცვლილებების მიხედვით, იზრდება ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდების საფუძველთა ჩამონათვალი. შესაძლებელი ხდება განსაკუთრებული რისკის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებაში მყოფი მსჯავრდებულებისთვის 90 დღე–ღამემდე ვადით ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდება. თვისობრივად ერთი და იგივე ქმედებისთვის შესაძლებელი ხდება თავისუფლების აღკვეთის სხვადასხვა ტიპის დაწესებულებაში განთავსებული პატიმრებისთვის აშკარად არაპროპორციული სახდელების გამოყენება. ამასთან, ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდების სამართალწარმოება კვლავ პრობლემურ საკითხად რჩება. არსებული რეგულაციებით პატიმარს არ ეძლევა საკმარისი დრო და საშუალება საკუთარი დაცვის მოსამზადებლად, რაც ეწინააღმდეგება ადმიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის მე–6 მუხლს. თუ ადმინისტრაციული პატიმრობა, როგორც სასჯელის ვადა, დარჩება პატიმრობის კოდექსში, აუცილებელია, გადაიხედოს პატიმრობის მაქსიმალური ვადა და 90 დღიდან შემცირდეს 15 დღემდე.
გარდა ამისა, სახალხო დამცველის წინადადებაში იდენტიფიცირებულია კანონის პროექტის სხვა პრობლემური საკითხები, რომლებიც შემდგომ დახვეწას საჭიროებს.
შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველი წინადადებით მიმართავს საქართველოს პარლამენტს, გამოსწორდეს კანონის პროექტის ხარვეზები მისი ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის მიზნით და გამოთქვამს სამუშაო პროცესში აქტიური მონაწილეობის მზადყოფნას.

Proposal to the Parliament of Georgia Regarding Draft Law of Georgia “On Introduction of Changes into the Code of Imprisonment”
The Public Defender of Georgia addressed the Parliament of Georgia with a proposal with regards to draft law of Georgia “On introduction of changes into the Code of Imprisonment”.
The Public Defender of Georgia welcomes an institutional reform that is planned in the penitentiary system though he believes that some of the provisions of the presented draft law need further improvement and bringing more in line with European standards of human rights. The Public Defender stresses several important amendments reflection of which in the law is important for establishment of high standards of human rights protection. These amendments are:
The draft envisages only technical changes with respect to issues of use of audio-video equipment and other types of recording devices on the territory of a penitentiary establishment. In the opinion of the Public Defender, implementation of essential changes with this regards are necessary. The Public Defender of Georgia addressed the Georgian Parliament with a legislative proposal pertaining to introduction of amendments into the Code of Imprisonment and the Organic Law of Georgia “On Public Defender”. According to these proposed changes, for the purpose of depiction of traces of damage on a prisoner’s body, the Public Defender/ a member of the Special Preventive Group should be granted the right to bring photo, video and audio recording devices into a penitentiary establishment and to make video and audio recordings. It is vitally important for the Public Defender of Georgia that the above proposal is considered alongside those changes and the Parliament discusses the issue of granting this right to the Public Defender/ a member of the Special Preventive Group.
According to the draft law, the standing commission of the ministry dealing with release on parole is abolished and this authority will lie just with local councils. In the opinion of the Public Defender, just abolishment of the standing committee cannot eliminate problems existing today. It is important that the law envisages the principle that the decision of the council is substantially grounded and this decision can only made on the grounds of a verbal hearing.
The proposed draft, like the current version of the law, envisages that the right to determine the type of the establishment of depravation of liberty lies with a director of the department. In the opinion of the Public Defender, for improvement of problems existing with regards to placement of prisoners, it is better that on the first stage it is the court that defined the type of the establishment of deprivation of liberty for a prisoner.
It should be taken into account that according to the proposed changes, the list of grounds for passing a sentence of administrative imprisonment increases. It becomes possible to sentence convicts placed in the establishment of depravation of liberty of the high risk to up to 90-day administrative imprisonment. It becomes possible to apply clearly disproportionate punishments to prisoners placed in establishment of various types of deprivation of liberty. In addition, another problematic issue that remains is case-proceedings of sentencing to administrative imprisonment. According to the current regulations, a prisoner is not granted enough time and means to prepare for defense and this contradicts the article 6 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms. If administrative imprisonment, as a term of the punishment, remains in the Code of Imprisonment it is necessary to review the maximum term of imprisonment and reduce it from 90 to 15 days.
Additionally, the Public Defender’s proposal identifies other problematic issues of the draft law that need further improvement.
Accordingly, the Public Defender addresses the Parliament of Georgia with a proposal to rectify shortcomings of the draft law with the view of bringing in line with international standards of human rights and expresses his readiness s to take active part in the work process.