სახალხო დამცველი ვალეს ე.წ. მეორე შახტის დასახლების მოსახლეობის პრობლემებს გაეცნო
2023 წლის 25 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა ახალციხის მუნიციპალიტეტის ქალაქ ვალეს ე.წ. მეორე შახტის დასახლება მონახულა, მოსახლეობას შეხვდა და მათ პრობლემებს გაეცნო.
„ვერანაირ კრიტიკას ვერ უძლებს ამ ადამიანთა საცხოვრებელი პირობები. მათ სახლებში არ აქვთ წყალი, არ აქვთ სველი წერტილები, არ აქვთ ბუნებრივი აირი. ამას ემატება ისიც, რომ შენობები, რომლებში ისინი ცხოვრობენ ნგრევის პირას არის და ოჯახები, მცირეწლოვანი ბავშვებითა და ხანდაზმულებით, ჯანმრთელობისა და სიცოცხლის ხელყოფის მუდმივი საფრთხის წინაშე დგანან. დასახლებას არ აქვს გზა და შესაბამისად, არც საზოგადოებრივი ტრანსპორტით არის უზრუნველყოფილი. ეს ადამიანები სრულიად მიტოვებული და გარიყულნი არიან.
მე შევეცდები, მივმართო ყველას, ვისაც ეხება და ხელეწიფება ამ ადამიანთა პირობების გაუმჯობესება. საქართველოში სულ რამდენიმე საცხოვრებელია ამგვარ სავალალო მდგომარეობაში, რასაც სწრაფი რეაგირება და პრობლემების დროული გადაწყვეტა სჭირდება“, - განაცხადა ლევან იოსელიანმა.
ვალედან სახალხო დამცველი ახალციხეში ჩავიდა და სამცხე-ჯავახეთის გუბერნატორს ბესიკ ამირანაშვილს შეხვდა, სადაც ე.წ. მეორე შახტის დასახლების მაცხოვრებელთა პრობლემების გარდა რეგიონში მცხოვრები უმცირესობების ინტეგრაციისა და სახელმწიფო ენისცოდნისსაკითხებიც განიხილეს.

On August 25, 2023, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, visited a settlement in the town of Vale, Akhaltsikhe municipality, met the locals and listened to their problems.
"The living conditions of these people deserves harsh criticism. They have no water in their houses, no bathrooms, no natural gas. In addition, the buildings they live in are on the verge of collapse, and families with young children and older people are constantly facing a threat to health and life. The settlement has no road and, therefore, is not provided with public transport. These people are completely abandoned and excluded.
I will try to appeal to all who can improve the conditions of these people. There are only few places in Georgia in such a deplorable condition, which requires a quick response and a timely solution," said Levan Ioseliani.
The Public Defender left Vale for Akhaltsikhe, where he met with Samtskhe-Javakheti Governor Besik Amiranashvili, and, in addition to the problems facing the population of the Vale settlement, the issues of integration of the minorities living in the region and the knowledge of the official language were discussed.