Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը կիսվել է երեխաների իրավունքների ուսուցման վերաբերյալ Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկով
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն ուսումնասիրել և գնահատել է նախադպրոցական և ուսումնական հաստատությունների դաստիարակների մասնագիտական ​​կրթական ծրագրի շրջանակային փաստաթուղթը։ Պարզվել է, որ ծրագրում չի ներդրվում մարդու իրավունքների, երեխաների իրավունքների և/կամ ժողովրդավարական քաղաքացիության մասին ուսուցման հնարավորություն։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությանը՝ երեխաների իրավունքների մոդուլը շրջանակային փաստաթղթում ինտեգրելու առաջարկով։
Ելնելով Եվրոպայի խորհրդի, Եվրամիության խորհրդի և ՄԱԿ-ի չափանիշների և լավագույն փորձի վերանայումից՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կարևոր է համարել երեխաների իրավունքների ուսուցումը որպես պարտադիր մոդուլ նախադպրոցական տարիքի ուսուցիչների կրթական ծրագրում։ Միաժամանակ մարդու իրավունքների ծրագրի իրականացման մեջ ներգրավված ուսուցիչների շարունակական վերապատրաստում:
Մենք ողջունում ենք Կրթության և գիտության նախարարության և ՀԻԻԱ մասնագիտական ​​հմտությունների գործակալության դիրքորոշումն ի պատասխան առաջարկի, որը նախատեսում է երեխայի իրավունքների մասին պարտադիր մոդուլի ինտեգրում մանկավարժի մասնագիտական ​​կրթական ծրագրում։ Փոփոխություններից հետո ծրագրվելու են ուսուցման մեջ ներգրավված ուսուցիչներին աջակցող կրթական միջոցառումներ։

Ministry of Education and Science Approves Public Defender's Proposal on Children's Rights Education
The Public Defender of Georgia studied and evaluated the framework document on professional educational programme for teachers of preschool institutions. It was revealed that no education of human rights, children's rights or democratic citizenship is introduced in the programme.
The Public Defender of Georgia applied to the Ministry of Education and Science of Georgia with a proposal to integrate the children’s rights module into the framework document.
Based on the review of the standards and best practices of the Council of Europe, the Council of the European Union and the United Nations, the Public Defender of Georgia considered it important to integrate the mandatory children's rights education module into the educational programme for preschool teachers, as well as to provide continuous training for teachers involved in the implementation of human rights programmes.
We welcome the position of the Ministry of Education and Science and the VocationalSkills Agency that they presented in response to the proposal, which provides for the integration of the mandatory children’s rights module into the professional educational programme for teachers. After the implementation of changes, educational measures will be planned to support teachers involved in education.