Վարչության պետ՝ Գվանցա Չխաիձե
Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի վարչակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանում՝ քրեական արդարադատության վարչությունը ստեղծվել է 2015 թվականի հունվարի 14-ին վարչակազմի արդարադատության կառուցվածքային վարչության վերակազմակերպման արդյունքում: Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հրամանի համաձայն` Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի վարչակազմի կառուցվածքային ստորաբաժանումը` արդարադատության վարչությունը, կազմավորվել է երկու վարչության` հաշվի առնելով տվյալ կառուցվածքային ստորաբաժանումում գործող ուղղությունները․
- Քրեական արդարադատության վարչություն;
- Քաղաքացիական-քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների վարչություն:
Քրեական արդարադատության վարչությունը իր լիազորություններն իրականացնելիս՝ առաջնորդվում է Վրաստանի սահմանադրությամբ, համապատասխան միջազգային կոնվենցիաներով, պայմանագրերով, համաձայնագրերով, գործող ներքին օրենսդրությամբ, «Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Վրաստանի օրգանական օրենքով և Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի վարչակազմի կանոնադրությամբ:
Քրեական արդարադատության վարչության նպատակն է աջակցել Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանին քրեական գործերի քննության և դատաքննության ընթացքում քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործընթացում, ինչպես նաև ձերբակալման, կալանքի և ազատությունից զրկելու այլ հաստատություններում: Այս նպատակին հասնելու համար՝ քրեական արդարադատության վարչությունը ուսումնասիրում է մարդու իրավունքների ոտնահարման փաստերը՝ Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի վարչակազմին ներկայացված անհատական դիմումների/բողոքների հիման վրա, և/կամ Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնությունների հիման վրա:
Քրեական արդարադատության վարչության գործառույթներն են` ուսումնասիրել Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի վարչակազմում ստացված մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խախտման հետ կապված դիմումները/բողոքները և պատրաստել զեկույցների/առաջարկների/առաջարկությունների նախագծեր.
- ուսումնասիրել Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի վարչակազմում ստացված մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խախտման հետ կապված դիմումները/բողոքները և պատրաստել զեկույցների/առաջարկների/առաջարկությունների նախագծեր, մասնավորապես`
- Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների խախտման մասին, եթե դիմողը վիճարկում է իր համապատասխան իրավունքը խախտող պետական հիմնարկի գործողությունը կամ ակտը:
- 2. Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների խախտում, եթե դիմողը վիճարկում է իր համապատասխան իրավունքը խախտող պետական հիմնարկի գործողությունը կամ ակտը:
- 3. եթե դիմողը վիճարկում է դատական գործընթացների ընթացքում (քաղաքացիական և վարչական գործերով) Վրաստանի օրենսդրությամբ վերապահված իրավունքների և ազատությունների խախտման կամ ոտնահարման փաստը.
- Դատական ակտերի կատարման ոլորտում, եթե դիմողը վիճարկում է համապատասխան մարմնի կողմից իր իրավունքների և օրինական շահերի ոտնահարման փաստերը:
- Այլ հարցերի վերաբերյալ, որոնց քննարկումը մտնում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության մեջ և չի մտնում այլ կառուցվածքային ստորաբաժանումների գործառույթների մեջ:
- Վարչության իրավասության շրջանակներում գտնվող խնդրի բազմակողմանի ուսումնասիրություն և հանգամանքների մանրակրկիտ հետազոտություն,
- Արձագանքման ժամանակին, որակյալ և հիմնավորված ձեւերի ընտրություն եւ դրա կատարման վերահսկում,
* Իրավասության մեջ մտնող թեմաների վերաբերյալ համակարգված հետազոտություն և վերլուծություն,
- Վարչության իրավասության ոլորտների վերաբերող օրենսդրության նախագծերի պատրաստում և օրինագծերի վերլուծություն և համապատասխան առաջարկների/առաջարկությունների պատրաստում,
- Վրաստանում քաղաքացիական, քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների և ազատությունների խթանման համար՝ հասարակության տեղեկացվածության զարգացում:

Head of the Department - Gvantsa Chkhaidze
Department of Criminal Justice - structural unit of the Public Defender’s Office - was established on January 14, 2015 as a result of the reorganization of the structural unit of the Office - Department of Justice. According to the order of the Public Defender of Georgia, the structural unit of the Public Defender’s Office - Department of Justice, was formed into two departments, taking into account the directions of the given structural unit:
• Department of Criminal Justice;
• Department of Civil, Political, Economic, Social and Cultural Rights.
When exercising its powers, the Department of Criminal Justice shall be guided by the Constitution of Georgia, relevant international conventions, treaties and agreements, domestic legislation, Organic Law of Georgia on the Public Defender of Georgia and the Statute of the Public Defender’s Office.
The objective of the Department of Criminal Justice is to assist the Public Defender of Georgia in protecting rights and freedoms during investigation of criminal cases and trials, as well as at places of detention, imprisonment and deprivation of liberty. In order to achieve this goal, the Department of Criminal Justice examines human rights violations on the basis of individual applications/complaints received by the Public Defender’s Office and/or on the initiative of the Public Defender of Georgia.
The functions of the Department of Criminal Justice:
• Examine applications/complaints received by the Public Defender’s Office relating to violations of human rights and fundamental freedoms and draft reports/recommendations/proposals, in particular:
1. Relating to the violation of civil and political rights, if the applicant argues that the action or an act of a public institution violated his/her respective right;
2. Relating to the violation economic, social and cultural rights, if the applicant argues that the action or an act of a public institution violated his/her respective right;
3. If the applicant argues that the rights and freedoms enshrined in legislation of Georgia were violated during court proceedings (in civil and administrative cases);
4. Relating to the enforcement of judicial acts, if the applicant argues that his/her rights and legitimate interests were violated by the relevant body;
5. On other issues that fall under the competence of the Public Defender and do not belong to the functions of another structural unit;
• Thoroughly examine an issue that falls under the competence of the Department, as well as the relevant circumstances;
• Select timely, qualified and substantiated response forms and monitor their implementation;
• Conduct systemic research and analysis on matters that fall under its competence;
• Analyze legislation and draft laws according to the directions of the Department and draft recommendations/proposals;
• Promote public awareness-raising activities to popularize civil, political, economic, social and cultural rights and freedoms in Georgia.