Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է թիվ 10 հանրային դպրոցի մոտ տեղի ունեցած միջադեպին
Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է 2025 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Թբիլիսիի թիվ 10 հանրային դպրոցի աշակերտների և նրանց ծնողների կողմից Ցոտնե Դադիանիի փողոցում տեղի ունեցած խաղաղ բողոքի ակցիայի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպին, որի ընթացքում, ճանապարհային երթևեկության կանոնների կոպիտ խախտման պատճառով, հավաքի մասնակիցներին դիտավորյալ և իրատեսորեն սպառնացել են։
Ժողովրդական պաշտպանը ընդգծում է, որ կարևոր է ապահովել երեխաների համար անվտանգ և աջակցող միջավայր՝ իրենց խոսքի ազատությունն իրականացնելիս։
Բացի այդ, անհրաժեշտ է անհապաղ պարզել բողոքի ակցիայի մասնակիցների համար սպառնալիք ներկայացնող տրանսպորտային միջոցի վարորդին և նրան ենթարկել իրավական պատասխանատվության։
Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչն արդեն իսկ կապ է հաստատել իրավապահ մարմինների հետ այս հարցի վերաբերյալ։ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը կուսումնասիրի երեխաների անվտանգության պաշտպանության հարցը՝ իրենց խոսքի և հավաքների ազատությունն իրականացնելիս։
Հատկանշական է, որ Ժողովրդական պաշտպանը, իր նախաձեռնությամբ, արդեն ուսումնասիրում է երեխաների համար որակյալ և շարունակական կրթության հասանելիության հարցը, որի կապակցությամբ դպրոցականներն ու նրանց ծնողները բողոք են հայտնում։ Հարցի գնահատման համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը պահանջվել է Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարությունից։ Այս փուլում գործընթացները շարունակվում են։

The Public Defender echoes the incident that occurred on October 29, 2025, on Tsotne Dadiani Street in Tbilisi, during a peaceful protest by students of Public School No. 10 and their parents, during which, due to a gross violation of traffic rules, a deliberate, real threat was created for the participants of the assembly.
The Public Defender emphasizes that it is important to ensure a safe and supportive environment for children when exercising their freedom of expression.
In addition, it is necessary to promptly identify the driver of the vehicle that posed a threat to the protesters and to hold him/her legally responsible.
A representative of the Public Defender has already communicated with the law enforcement agency regarding this issue. The Public Defender's Office will study the issue of the protection of the safety of children while exercising their freedom of assembly and expression.
It is noteworthy that the Public Defender, on his own initiative, is already studying the issue of access to quality and continuous education for children, in connection with which schoolchildren and their parents are expressing protest. Information necessary for assessing the issue has been requested from the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia. At this stage, the proceedings are ongoing.