Ժողովրդական պաշտպանը ողջունում է ՄԱԿ-ի երեխայի իրավունքների հանձնաժողովի կոչը պետությանը, ապահովել Նինոծմինդայի գիշերօթիկում երեխայի իրավական վիճակի ստուգումը
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է Նինոծմինդայի երեխաների գիշերօթիկի վերաբերյալ, ՄԱԿ-ի երեխայի իրավունքների հանձնաժողովի ժամանակավոր միջոցառմանը, որն տրվել է «Գործընկերություն հանուն մարդու իրավունքների» ոչ կառավարական կազմակերպության դիմումի հիման վրա:
Հանձնաժողովի հորդորով, պետությունը պարտավոր է անհապաղ ապահովել, համապատասխան լիազորություններ ունեցող դիտարկում իրականացնող մարմինների կողմից, ստուգել Նինոծմինդայի գիշերօթիկում երեխայի իրավական վիճակը: Վրաստանի սահմանադրության և գործող օրենսդրության համաձայն, ժողովրդական պաշտպանը դիտարկում իրականացնող մարմին է, և հանձնաժողովի որոշման համաձայն, Նինոծմինդայի մանկական գիշերօթիկ դպրոցում անհապաղ պետք է իրականացվի մանրակրկիտ ստուգում:
Ժողովրդական պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնում կազմակերպությանը աշխատանքի համար, և կոչ է անում Վրաստանի կառավարությանը և Վրաստանի աշխատանքի, առողջության և սոցիալական պաշտպանության նախարարությանը, անհապաղ արձագանքել հանձնաժողովի կողմից ընդունված որոշմանը:
Հարկ է նշել, որ ժողովրդական պաշտպանի և հասարակության համար պատասխանատու գերատեսչությունների կողմից իրականացրած միջոցառումների կամ դիրքորոշման մասին տեղեկություն մինչև այժմ հայտնի չէ, ​և Նինոծմինդայի մանկական գիշերօթիկում գտնվող շահառուների կարիքներն ամեն օր անտեսվում են:

Public Defender Welcomes the Call of the UN Committee on the Rights of the Child to the State to Ensure Inspection of the Situation of Children’s Rights at Ninotsminda Boarding School
The Public Defender of Georgia is responding to the interim measure of the UN Committee on the Rights of the Child regarding the Ninotsminda boarding school of Georgia, which was published in response to the appeal of the Partnership for Human Rights (NGO).
The Committee urged the State to immediately instruct the relevant monitoring body to inspect the situation of children's rights at the Ninotsminda boarding school. Pursuant to the Constitution of Georgia and currently applied legislation, the Public Defender’s Office represents a monitoring body, and in accordance with the decision of the Committee, it should be immediately enabled to thoroughly inspect the Ninotsminda boarding school.
The Public Defender thanks the organization for its efforts and calls on the Government of Georgia and the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia to respond immediately to the decision made by the Committee.
It should also be noted that no information has been provided to the Public Defender or the public about the measures taken by the responsible agency or its position, while the needs of the beneficiaries of the Ninotsminda boarding school are neglected on a daily basis.