Ժողովրդական պաշտպանը պահանջում է վերանայել պատգամավոր Վախտանգ Մեգրելիշվիլիի կողմից, երեխաների իրավունքների և բռնության մասին արված հայտարարությունը
2021 թվականի մայիսի 28-ին, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին և պահանջել վերանայել պատգամավոր Վախտանգ Մեգրելիշվիլիի կողմից, «Ֆորմուլա» հեռուստաալիքի ծրագրում երեխաների իրավունքների և անչափահասների նկատմամբ բռնության մասին արված հայտարարությունը, «Վրաստանի խորհրդարանի անդամի Էթիկայի օրենսգրքի» հիման վրա:
Ծրագրի անոնսի համաձայն, պատգամավոր Վախտանգ Մեգրելիշվիլին անչափահասներին պարզաբանել է, որ երեխայի իրավունքների օրենսգիրքը սխալ է, ընդհանրապես, երեխաները իրավունք չունեն և լավ է, եթե երեխաները տեղեկացված չեն լինի օրենսգրքի մասին: Ծրագրի ընթացքում Վախտանգ Մեգրելիշվիլին խոսում է նաև երեխաների նկատմամբ բռնության մասին և նշվածը քննարկում է որպես համայնքի մշակութային առանձնահատկություն, որին չպետք է միջամտություն լինի: Պատգամավորը բարձրաձայնել է նաև, որ երեխային ծեծելը ծնողի իրավունքն է: Որպես օրինակ, Վախտանգ Մեգրելիշվիլին մեջբերել է մանկության տարիներին ընտանեկան բռնության իր սեփական փորձը և այդ փաստը համարել է սովորական:
Ընդգծված է, որ Վրաստանի խորհրդարանի անմիջական պարտականությունն է ապահովել երեխայի իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը երկրի տարածքում: Հետևաբար, առանձնապես վտանգ պարունակող, մտահոգիչ և դատապարտելի է նման ելույթը, Վրաստանի խորհրդարանի անդամի կողմից, որը պարտավոր է իր լիազորությունների շրջանակներում խթանել ոչ բռնի միջավայրի ստեղծումը՝ հանուն երեխայի շահերի:
Վախտանգ Մեգրելիշվիլիի գործողությունները հակասում են նաև «Վրաստանի խորհրդարանի անդամի էթիկայի օրենսգրքով» պատգամավորի համար հաստատված պարտավորությանը, պաշտպանել միջազգային և տեղական օրենսդրությանը, հարգել մարդու համընդհանուր ճանաչված իրավունքներն ու ազատությունները, նպաստել երկրում ժողովրդավարության հզորացմանը և իրավական պետություն ստեղծելուն:
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը ընդգծում է, որ կարևոր է, հեռարձակող ընկերություն «Ֆորմուլայի» կողմից նշված հաղորդումը եթեր տեղադրելիս, երեխաների իրավունքների և երեխաների նկատմամբ բռնության խնդիրները լուսաբանվեն հատուկ խնամքով, զգայուն մոտեցման կիրառմամբ և հարցի վերաբերյալ հավասարակշռված ներկայացրած դիրքորոշումների հիման վրա: Բացի այդ, անհրաժեշտ է, որ հեռարձակողը հաղորդման ընթացքի ժամանակ պաշտպանի հաղորդմանը մասնակից անչափահասների իրավունքները:

Public Defender Demands Review of Statements Made by MP Vakhtang Megrelishvili on Children’s Rights and Violence
On May 28, 2021, the Public Defender of Georgia called on the Speaker of the Parliament of Georgia to review the statements made by MP Vakhtang Megrelishvili in the trailer of a Formula TV programme relating to the rights of the child and violence against minors in the context of the Code of Ethics.
According to the trailer,[1] MP Vakhtang Megrelishvili explains to the minors that the Code on the Rights of the Child is wrong, in general, children do not have rights and it will be good if children are not informed about the Code at all. Vakhtang Megrelishvili also talks about violence against children, terms it as a cultural characteristic of the community and says that no one should interfere with it. According to the MP, it is the right of the parent to beat his/her child. Vakhtang Megrelishvili cites his own experience of domestic violence as a child, trying to normalize it.
It should be emphasized that it is the direct obligation of the Parliament of Georgia to ensure the protection of the rights and freedoms of the child on the territory of the country. Consequently, similar statements made by an MP, who is obliged, within his/her mandate, to promote the creation of a non-violent environment in the best interests of the child, are particularly dangerous, disturbing and reprehensible.
Vakhtang Megrelishvili's actions also contradict the MP's obligation under the Code of Ethics for Members of Parliament, according to which, MPs sould protect international and local law, respect universally recognized human rights and freedoms, and strengthen the rule of law and democracy.
The Public Defender of Georgia emphasizes the importance of cautiously covering the issues relating to children's rights and violence against children, by using a sensitive approach and presenting balanced positions, during the broadcast of the above-mentioned programme by Formula TV. In addition, it is necessary for the broadcaster to protect the rights of minors participating in the programme.