Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը երեխաների նկատմամբ ենթադրյալ հանցավոր արարքների մասին տեղեկությունների տարածման վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկատվությանը երեխաների նկատմամբ ենթադրյալ հանցավոր գործողությունների մասին։ Ըստ տեղեկությունների՝ Թբիլիսիում և Վրաստանի տարբեր շրջաններում անծանոթները տարբեր մեթոդներով փորձում են երեխաների հետ հարաբերություններ հաստատել ուսումնական հաստատություններում կամ հանրային վայրերում և համոզել նրանց հետ ճանապարհորդել տրանսպորտով։
Ելնելով այն հանգամանքից, որ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն արդեն ուսումնասիրում է նմանատիպ հինգ դեպք, կարևոր ենք համարում հանրությանը տեղեկացնել այս խնդրի մասին. Բացի այդ, մենք կոչ ենք անում պետական ​​գերատեսչություններին ձեռնարկել ակտիվ և համակարգված գործողություններ:
Այս գործընթացում հատկապես կարևոր է, որ.
• Մանկապարտեզներում, դպրոցներում կամ դրանց հարակից տարածքում օտար անձանց տեղաշարժը պետք է խստորեն վերահսկվի։ Իսկ երեխաներին սպառնացող վտանգի կամ վտանգի կասկածի դեպքում պատասխանատու անձինք պետք է ժամանակին տեղեկատվություն տրամադրեն ծնողներին և իրավապահ մարմիններին.
• Ուսումնական հաստատությունները պետք է տեղեկատվություն տրամադրեն երեխաներին և ծնողներին, թե ինչպես վարվել նմանատիպ իրավիճակներում, ինչ մեխանիզմներ կան վտանգից խուսափելու համար և ում հետ կապվել.
• Նմանատիպ փաստեր նկատելու դեպքում հասարակությունը պետք է դրսևորի բարձր քաղաքացիական պատասխանատվություն և օպերատիվ կապ հաստատի իրավապահ մարմինների հետ, այդ թվում՝ զեկուցելով «112» հասարակական անվտանգության կառավարման կենտրոն։
Ժողովրդական պաշտպանը կուսումնասիրի ենթադրյալ դեպքերով սկսված նախաքննության ընթացքը և կգնահատի պետական ​​մարմինների կողմից յուրաքանչյուր գործի կապակցությամբ իրականացվող միջոցառումները։
Անհրաժեշտության դեպքում շահագրգիռ անձինք 24 ժամվա ընթացքում կարող են կապ հաստատել Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի թեժ գծով՝ 1481 հեռախոսահամարով։

The Public Defender of Georgia echoes the reports spread in the media and social networks about alleged criminal actions committed against children. According to the reports, strangers try to establish relations with children in educational institutions and public spaces by various methods in Tbilisi and different regions of Georgia and persuade them to travel with them by car.
Based on the fact that the Public Defender of Georgia is already examining five similar cases, we consider it important to inform the public about this issue; In addition, we call on the state agencies to take proactive and coordinated actions.
In this process, the following is especially important:
- The movement of strageners should be strictly controlled in kindergartens, schools and surrounding areas; In case of danger, or suspicion of danger, responsible persons should provide information to parents and law enforcement agencies in a timely manner;
- Educational institutions should provide information to children and their parents on how to act in similar situations, what mechanisms they can use to avoid danger and who they can contact;
- In case of noticing similar facts, the public should show high civic responsibility and promptly contact the law enforcement agencies, including by sending notification to the public safety management center 112.
The Public Defender will study the progress of the investigation ongoing into the alleged cases and will evaluate the measures implemented by the state agencies for the purpose of responding to each case.
If necessary, persons concerned can contact the Public Defender of Georgia via the hotline – 1481, which is available for 24 hours.