Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Նինոծմինդայի մանկական գիշերօթիկ դպրոցում գտնվող անչափահասների իրավունքների շարունակական ոտնահարման փաստի վերաբերյալ
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է սոցիալական ցանցում տարածված տեսա-ձայնագրություններին և կոչ է անում պետական ​​գերատեսչություններին անհապաղ արձագանքել, Նինոծմինդայի մանկական գիշերօթիկ դպրոցում գտնվող անչափահասների իրավունքների շարունակական ոտնահարման փաստերին:
Տարածված ձայնագրությամբ, գիշերօթիկի ղեկավարը երեխաների ներկայությամբ հրապարակայնորեն կապ է հաստատում որոշակի անձանց հետ, ինչպես նաև հարցնում է երեխաներին, արդյո՞ք նրանք ցանկանում են լքել հաստատությունը: Ակնհայտ է, որ երեխաները մեծ սթրեսի տակ են, լաց են լինում և պաշտպանված չեն ճնշումից և հոգեբանական բռնությունից:
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը ընդգծում է, որ Նինոծմինդայի մանկատանը ապրող անչափահասները գտնվում են պետական ​​խնամքի տակ, և միայն համապատասխան գերատեսչությունների ներգրավմամբ է որոշում կայացվում երեխաների խնամքի տակ լինելու հարցը, հաշվի առնելով նրանց լավագույն շահերը: Հաստատության ղեկավարը, որպես չարտոնված անձ, խոչընդոտում է այս գործընթացին և ոչ միայն անտեսում է երեխաների լավագույն շահերը, այլև ինքը խախտում է դրանք:
Անընդունելի է, որ պետական ​​խնամքի տակ գտնվող երեխաների հանդեպ լինի նման կախվածություն և լինեն սթրեսի տակ: Պետության անգործության և երեխաների կարիքների անտեսման հստակ ապացույց է այն փաստը, որ այսօր հաստատության ղեկավարը հրապարակայնորեն քննարկում է երեխաների հետ կապված անձնական տվյալները և պետությունը չի կարող իրական վերահսկողություն իրականացնել, իր իսկ կողմից արտոնագրված հաստատության նկատմամբ:
Ելնելով վերոնշյալից, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանի աշխատանքի, առողջության և սոցիալական պաշտպանության նախարարությանը և Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությանը.
• Անհապաղ ապահովել հաստատությունում գտնվող անչափահասների պաշտպանությունը ճնշումից և հոգեբանական բռնությունից, կանխել նրանց լավագույն շահերի ոտնահարման փաստերը
• Հետաքննություն սկսել ենթադրյալ հոգեբանական բռնության փաստերի վերաբերյալ և ձեռնարկել բոլոր արդյունավետ միջոցները անչափահասների լավագույն շահերը պաշտպանելու համար
• Ապահովել անչափահասների այլընտրանքային խնամքի տակ տեղավորելու գործընթացի շարունակությունը և անհապաղ ավարտել արեն սկսված գործընթացները բոլոր անչափահասների համար

Public Defender’s Statement on Continuous Violation of Minors’ Rights in Ninotsminda Orphanage
The Public Defender of Georgia is responding to the video footage spread on the social network and calls on the state agencies to immediately respond to the continuous violation of the rights of minors in the Ninotsminda orphanage.
According to the footage, the head of the orphanage publicly contacts certain individuals in the presence of children and asks children if they are willing to leave the institution. It is obvious that children are under strong stress, are crying and are not protected from pressure or psychological violence.
The Public Defender of Georgia emphasizes that the minors living in the Ninotsminda orphanage are under state care and decisions on their placement in care are made only with the involvement of the relevant agency, taking into account their best interests. The head of the institution, as an unauthorized person, hinders this process and not only neglects but also violates the best interests of children.
It is unacceptable for children in state care to experience similar attitudes and stress. A clear proof of the State's inaction and disregard for the needs of children is the fact that today, the head of the institution publicly talks about the personal data related to children, while the State cannot exercise de facto supervision over the institution licensed by it.
Based on the above, the Public Defender of Georgia calls on the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia to:
• Immediately ensure the protection of minors from pressure and psychological violence in the facility, prevent the violation of their best interests
• Launch an investigation into the alleged psychological abuse and take all effective measures to protect the best interests of minors
• Ensure that the process of placing minors in other alternative care continues and is completed immediately in relation to every child.