Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Վրաստանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի համատեղ հայտարարությունը՝ հոգեկան առողջության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ
Հոկտեմբերի 10-ին նշվում է հոգեկան առողջության համաշխարհային օրը: Հիմնելով այս օրը` Հոգեկան առողջության համաշխարհային ֆեդերացիան նպատակ ունի բարձրացնել հասարակության իրազեկությունը հոգեկան առողջության խնդիրների վերաբերյալ և մոբիլիզացնել ոլորտի զարգացմանն աջակցելու համար ջանքերը: Այս տարի հոկտեմբերի 10-ի հիմնական թեման է «Հոգեկան առողջությունը բոլորի համար. Ավելի շատ ներդրումներ՝ ավելի շատ հասանելիություն»:[1]
Վրաստանում շարունակում է մնալ որպես լուրջ մարտահրավեր рանրային իրազեկվածության բարձրացումը և հոգեկան առողջության վերաբերյալ խարանի իջեցումը, հաշմանդամների հոգեկան առողջության խնդիրների, սոցիալական ինտեգրման և վերականգնողական ծառայությունների զարգացման հետ կապված խնդիրները, Հոգեբուժական նյութեր ընդունելու, համընդհանուր առողջապահական ծրագրում ստացիոնար հիվանդների ներառման և հոգեբուժության ոլորտում անհրաժեշտ մարդկային ռեսուրսների տրամադրման հետևանքով հոգեկան և թմրամիջոցների համապատասխան ծառայությունների տրամադրում հոգեկան և վարքային խանգարումների համար: Մինչ այժմ չի մշակվել դեինստիտուտալիզացիայի, ինչպես նաև ինքնասպանությունների կանխարգելման ռազմավարությունը:
«Այս բոլոր խնդիրները հատուկ կշիռ են ստանում համաճարակի ֆոնի վրա: Ուստի կարևոր է, որ պետությունը ավելի շատ ջանք գործադրի բնակչության համար մատչելի հոգեբանական խորհրդատվական ծառայություններ առաջարկելու համար, հատկապես նրանց, ովքեր գտնվում են ինքնամեկուսացման և կարանտինային տարածքներում», - նշեց Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
«Միանում ենք Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին և համատեղ հայտարարություն ենք հրապարակում՝ վերստին նշելու մեր մեջ արմատացած խարանի դեմ մեր ձայնը բարձրացնելու կարևորությունը: Ժամանակն է համատեղել մեր ջանքերը», - ասաց Եվրախորհրդի Վրաստանի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան:
Աշխարհում շուրջ մեկ միլիարդ մարդ ունի հոգեկան առողջության խնդիրներ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ առնվազն յուրաքանչյուր չորրորդ ընտանիքի անդամը հոգեկան հիվանդություն [2] ունի, և չնայած խնդրի չափերի, մարդկանց միայն փոքր մասն է որակյալ բժշկական օգնություն ստանում:

Joint Statement by Public Defender and Council of Europe Office in Georgia on World Mental Health Day
The World Mental Health Day is marked on October 10. By founding this day, the World Federation for Mental Health aims to raise public awareness of mental health issues and mobilize efforts to support the development of the field. This year, the main theme of October 10 is “Mental health for all! More investment - more access.”[1]
Raising public awareness and reducing stigma about mental health, as well as developing services focused on social integration and rehabilitation of people with mental health problems, providing appropriate psychiatric and narcologicalservices for mental and behavioral disorders caused by the use of psychoactive substances, ensuring the enrollment of inpatients in the universal health care programme and providing necessary human resources in the field of psychiatry remain unresolved challenges in Georgia. No deinstitutionalization or suicide prevention strategy has been developed so far.
„All these problems are gaining special importance in the context of the pandemic. Therefore, it is important for the state to make more efforts to offer accessible psychological services to the population, especially for those in self-isolation and quarantine areas,“ the Public Defender said.
„We join the Office of the Public Defender in Georgia and release a joint statement to stress again that it is important to raise the voice against the stigma that has a deep root in our societies. It is time to mobilise all our efforts,“ said Natalia Voutova, Head of the Council of Europe Office in Georgia.
About a billion people worldwide suffer from mental health problems. According to the World Health Organization, at least one member in each fourth family has mental disorders and despite the magnitude of the problem, only a small percentage of people have access to quality medical care.