Արդարադատության նախարարությունը նախատեսել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի խնդրանքը՝ վերացնելու բանտարկյալներին լիարժեք զննության նպատակով մերկացնելու պրակտիկան
2025 թվականի փետրվարի 5-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը սահմանադրական հայց[1] է ներկայացրել Վրաստանի Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով թիվ 2, թիվ 3, թիվ 6, թիվ 8, թիվ 11, թիվ 14, թիվ 15, թիվ 16, թիվ 17 և թիվ 18 քրեակատարողական հիմնարկների դրույթների նորմերը, որոնք նախատեսում են կալանավորի մարմնի լրիվ մերկացում նրա լրիվ զննման ժամանակ։ Մասնավորապես, վիճարկվող նորմերի համաձայն, լրիվ զննման ժամանակ մեղադրյալը/դատապարտվածը պարտավոր էր լիազորված անձի հանձնարարությամբ ամբողջությամբ մերկանալ կամ մերկացնել մարմնի համապատասխան մասերը։
Հատկանշական է, որ խորհրդարանական զեկույցներում Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը բազմիցս դիմել է Վրաստանի արդարադատության նախարարին՝ ապահովելու կալանավորի մարմնի տարբեր մասերի միաժամանակյա մերկացման պահանջի պրակտիկայի վերացումը լրիվ զննման ժամանակ՝ փոփոխելով քրեակատարողական հիմնարկների համապատասխան դրույթները։ Ցավոք, Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկությունները մինչ օրս չեն իրականացվել[2]:
Սահմանադրական հայցի ներկայացումից հետո, 2025 թվականի հունիսի 11-ի նամակով Վրաստանի արդարադատության նախարարությունը Սահմանադրական դատարանին տեղեկացրել է, որ Վրաստանի արդարադատության նախարարի 2025 թվականի հունիսի 10-ի հրամաններով փոփոխություններ են կատարվել թիվ 1851 սահմանադրական հայցում վիճարկվող դրույթներում, և գործող կարգավորումը ամբողջությամբ վերացրել է հայցվորի կողմից բարձրացված հարցերը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը ողջունում է արդարադատության նախարարի որոշումը, որով նախատեսվել է Ժողովրդական պաշտպանի պահանջը՝ վերացնելու բանտարկյալին լիարժեք զննության նպատակով ամբողջությամբ մերկացնելու պրակտիկան։ Հետևաբար, Ժողովրդական պաշտպանը դիմում է Սահմանադրական դատարան՝ վարույթը դադարեցնելու խնդրանքով։

Ministry of Justice Endorses Public Defender’s Request to Eliminate Practice of Stripping Prisoners for Full Examination
On February 5, 2025, the Public Defender of Georgia filed a constitutional claim[1] with the Constitutional Court of Georgia, challenging the norms of the provisions of penitentiary institutions No. 2, No. 3, No. 6, No. 8, No. 11, No. 14, No. 15, No. 16, No. 17 and No. 18, which provide for the complete stripping of a prisoner's body during full examination. In particular, in accordance with the disputed norms, during a full examination, the accused/convicted person was obliged, upon the instruction of an authorized person, to completely undress or strip the relevant parts of the body.
It is noteworthy that in the parliamentary reports, the Public Defender of Georgia has repeatedly appealed to the Minister of Justice of Georgia to ensure the elimination of the practice of requiring the simultaneous undressing of different parts of the prisoner's body during the full examination by amending the relevant provisions of penitentiary institutions. Unfortunately, the recommendations of the Public Defender had not been implemented up to now.[2]
After the filing of the constitutional claim, by a letter dated June 11, 2025, the Ministry of Justice of Georgia informed the Constitutional Court that by the orders of the Minister of Justice of Georgia of June 10, 2025, amendments had been made to the provisions challenged in the constitutional claim No. 1851 and the issues raised by the claimant had been completely eliminated.
The Public Defender of Georgia welcomes the decision of the Minister of Justice, which endorsed the Public Defender’s request to abolish the practice of completely stripping a prisoner for the purpose of a full examination. Accordingly, the Public Defender applies to the Constitutional Court with a request to terminate the proceedings.