Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա կապակցությամբ
Յուրաքանչյուր դեկտեմբերի 9-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը ավանդաբար միանում է Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա տոնակատարությանը։
2021 թվականի դեկտեմբերի 9-ին, Թբիլիսիի Մարդու իրավունքների տանը տեղի ունեցավ միջոցառում, Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա կապակցությամբ, որտեղ Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան ևս մեկ անգամ ընդգծեց իրավապաշտպանների հատուկ դերը, դեմոկրատական ​​հասարակությունում մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության խթանման տեսանկյունից։
Ժողովրդական պաշտպանն իր ելույթում խոսեց իրավապաշտպանների առջև ծառացած մարտահրավերների մասին, վերանայեց գրասենյակի կողմից մշակված՝ «Մարդու իրավունքների աշխատանքային ձեռնարկը», որի նպատակն է հստակեցնել իրավապաշտպանների սահմանումը և նախանշել պետության պարտավորությունները՝ պաշտպանելու և առաջ մղելու իրավապաշտպաններին։
Ժողովրդական պաշտպանը հատկապես տագնապալի է անվանել հուլիսի 5-ին, արժանապատվության երթի օրը, բռնի խմբերի ֆիզիկական հարձակումները իրավապաշտպանների և «Թբիլիսի փրայդի» կազմակերպության և «Ամոթ է» շարժման գրասենյակների վրա, որի կանխումը իրավապահներին չհաջողվեց: Նա խոսեց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ կատարված հանցավոր արարքների և դրանց ժամանակին և արդյունավետ հետաքննության անհրաժեշտության մասին։ Խնդրի մասշտաբներն էլ ավելի պարզ դարձան հուլիսի 5-ի իրադարձություններից հետո, որոնց ընթացքում վիրավորվեցին լրատվամիջոցների ավելի քան 40 ներկայացուցիչներ։ Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ հնարավոր հանցավոր արարքների մասին տեղեկություններ են տարածվել նաև ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների երկու փուլերում։
«Մեր մոնիթորինգը բացահայտել է իրավապաշտպանների նկատմամբ իրականացրած հարձակումների մի շարք ցավալի միտումներ։ Այդ թվում, առ այսօր արդի են բարձրաստիճան քաղաքական պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարությունները, որոնք ուղղված են ժողովրդավարության զարգացման համար կարևոր խնդիրների վրա աշխատող հասարակական կազմակերպություններին վարկաբեկելուն։ Նախկինում քննադատել ենք[1] մի շարք նմանատիպ փաստերի համար, և մենք կրկնում ենք, որ միջազգային չափանիշներով պաշտոնյաները պարտավոր են զերծ մնալ իրավապաշտպանների և նրանց գործունեության դեմ բացասական արշավից, հրապարակայնորեն ընդունեն նրանց պաշտպանվածության անհրաժեշտությունը և նշեն իրավապաշտպանների գործունեության կարևորությունը նույնիսկ այն դեպքում, երբ քննադատիչ է իշխանությունների նկատմամբ»,- հայտարարել է Նինո Լոմջարիան։
Ժողովրդական պաշտպանը հատկապես տագնապալի է անվանել հուլիսի 5-ի իրադարձությունները, արժանապատվության երթի օրը, բռնի խմբերի ֆիզիկական հարձակումները իրավապաշտպանների և «Թբիլիսի փրայդ» կազմակերպության և «Ամոթ է» շարժման գրասենյակների վրա, որը իրավապահները չկարողացան կանխել: Նա խոսեց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ կատարված հանցավոր արարքների և դրանց ժամանակին և արդյունավետ հետաքննության անհրաժեշտության[2] մասին։ Խնդրի մասշտաբներն էլ ավելի պարզ դարձան հուլիսի 5-ի իրադարձությունների ժամանակ, որոնց ընթացքում վիրավորվեցին լրատվամիջոցների ավելի քան 40 ներկայացուցիչներ։ Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ հնարավոր հանցավոր արարքների մասին տեղեկություններ են տարածվել նաև ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների երկու փուլերում։
Ժողովրդական պաշտպանը նաև նշել է, որ լրագրողների, հատկապես քննադատող լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ քաղաքական գործիչների ցինիկ վերաբերմունքը և նրանց վարկաբեկող[3] արշավները՝ առկա թշնամական միջավայրի ֆոնին, էլ ավելի են խորացնում նրանց նկատմամբ բռնությունը։
Ավարտին, Ժողովրդական պաշտպանը հանձնարարական է ուղղել Վրաստանի դատախազությանը և Ներքին գործերի նախարարությանը՝ ապահովել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների դեմ հանցագործությունների ժամանակին հետաքննությունը, բացահայտել մեղավորներին և օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկել նրանց նկատմամբ, ինչպես նաև տեղեկացնել հանրությանը ընթացող հետաքննության մասին։
Նա կոչ արեց քաղաքական պաշտոնյաներին հետևել միջազգայնորեն ճանաչված ժողովրդավարական չափանիշներին և ձեռնպահ մնալ նրանց վարկաբեկելու արշավից՝ մարդու իրավունքների պաշտպանների աշխատանքը առավելագույնի հասցնելու համար:
[1] Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի 2019 թվականի խորհրդարանական զեկույցը, էջ 251, հասանելի է կայքում <https://bit.ly/3CJscy1> [09.12.2021]. տես նաև Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի 2018 թվականի հոկտեմբերի 24-ի հայտարարությունը այն միջազգային պարտավորությունների մասին, որոնք իշխանություններին պարտավորեցնում են պաշտպանել իրավապաշտպանների գործունեությունը, հասանելի է կայքում <https://bit.ly/3kBAySa> [09.12.2021]

Every year, on December 9, the Public Defender of Georgia traditionally joins the celebration of the International Human Rights Day.
On December 9, 2021, the Tbilisi Human Rights House held an event on the occasion of the International Human Rights Day, where Public Defender Nino Lomjaria once again emphasized the special role of human rights defenders in promoting human rights and the rule of law in a democratic society.
The Public Defender spoke about the challenges facing human rights defenders, reviewed the Human Rights Manual developed by the Public Defender’s Office, which aims to refine the definition of a human rights defender and to outline the obligations of the State to protect and promote the activities of human rights defenders.
"Our monitoring has revealed a number of unfortunate trends of attacks on human rights defenders. Among them, statements made by high officials aimed at discrediting NGOs working on issues of crucial importance for democratic development still need to be emphasized. We have criticized a number of similar cases in the past,[1] and we reiterate that, by international standards, officials are obliged to refrain from being engaged in negative campaigns against human rights defenders and their activities, to publicly acknowledge the need to protect them and to emphasize the importance of their activities even when critical towards the authorities", - said Nino Lomjaria.
The Public Defender called the physical attacks by the violent groups on human rights defenders and the offices of Tbilisi Pride and Shame Movement on July 5, the day of the March of Dignity, which could not be prevented by the law enforcers, especially alarming. She spoke about the criminal acts committed against media representatives and the need for their timely and effective investigation.[2] The scale of the problem was made even clearer by the events of July 5, during which more than 40 representatives of the media were injured. Reports of alleged criminal acts against media representatives were also spread during both rounds of the self-government elections.
According to the Public Defender, the cynical attitude of politicians towards journalists, especially representatives of critical media, and the discrediting campaign[3] against the background of the existing hostile environment, further exacerbate violence against them.
At the end of her speech, the Public Defender addressed the Prosecutor's Office and the Ministry of Internal Affairs of Georgia with a recommendation to ensure the timely investigation of crimes committed against representatives of the media, to identify those responsible and to take measures against them in accordance with law, as well as to inform the public about the ongoing investigation.
She also called on political officials to follow internationally recognized democratic standards and to refrain from being engaged in campaigns aimed at discrediting human rights defenders, including journalists, in order to facilitate their work as much as possible.
[1] Parliamentary Report of the Public Defender of Georgia 2019, p. 251, available at: <https://bit.ly/3CJscy1> [09.12.2021]; See also the statement of the Public Defender of Georgia of October 24, 2018 on the International obligations of the Government to support the activities of human rights defenders, available at: <https://bit.ly/3kBAySa> [09.12.2021]
[2] Statements of the Public Defender of Georgia are available on the website: <https://bit.ly/3CDI58Z>, <https://bit.ly/3AAGtMN>, <https://bit.ly/3lLqiWG>, , <https://bit.ly/2W3IlOX> [23.09.2021].