Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկը Վրաստանի Ազգային բանկին կենսաթոշակառուների իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանին հայտնի է դարձել կորոնավիրուսի տարածման պատճառով ստեղծված արտակարգ դրության ժամանակ «Լիբերթի Բանկ» ԲԲԸ-ի կողմից, կառավարության առաջարկով մի քանի ամսով վարկերի հետաձգման հետևանքով տարեց թոշակառուների իրավունքների խախտման մասին:
Մասնավորապես, արտոնյալ ժամկետից ելնելով վարկի[1] ժամկետը երկարաձգվել է տարեցների համար, ինչը հանգեցրել է հաշվեգրված տոկոսների ավելացման։ Արտոնյալ ժամանակաշրջանի ավարտից հետո բանկի կողմից կազմված նոր ժամանակացույցով նախատեսված գումարը արտոնյալ ժամկետի համեմատ զգալիորեն ավելացել է, հետևաբար տարեցների համար վարկը թանկացել է և վարկային պայմանագրի ժամկետը մեծացել է։
Վրաստանի Ազգային բանկի պարզաբանման[2] համաձայն՝ նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակի պատճառով, այսպես կոչված «Արտոնյալ ժամկետի» ակտիվացմամբ հաճախորդն իրավունք ունի պահանջել մինչև հետաձգումը գոյություն ունեցող պայմանները, ներառյալ վերադարձը հին վճարումների ժամանակացույցին, որի համար նա պետք է վճարի հետաձգված ամիսներին համապատասխան վճարումներ։ Նշված իրավունքից օգտվելու համար օգտատերը պետք է դիմի համապատասխան, սպասարկող առևտրային բանկ, միկրոֆինանսական կազմակերպություն և վարկատու սուբյեկտ։ Նշենք, որ տարեցների մի մասը կարող է տեղեկատվության հասանելիություն չունենալ, ինչի պատճառով էլ չեն կարողանում դիմել «Լիբերթի բանկ»։ Հին ժամանակացույցին վերադառնալու և պարտավորությունների վերաֆինանսավորման խնդրանքը պահանջում է համապատասխան գիտելիքներ, և հաճախ թոշակառուները վստահ չեն այս հարցերում: Այն թոշակառուները, ովքեր համապատասխան անձի/կազմակերպության օգնությամբ անհատապես դիմել են բանկ և պահանջել վարկի վճարման նոր ժամանակացույց, զգալիորեն կրճատել են վարկի ժամկետը և չափը։[3]
Բացի վերը նշվածից, էական մարտահրավեր են «Լիբերթի Բանկ» ԲԲԸ-ի կողմից թոշակառուներին առաջարկվող օվերդրաֆտ վարկերը։[4] 2023 թվականից որոշվել է վարկերի տարեկան տոկոսադրույքի վերին սահմանը, սակայն մինչև 2023 թվականը նշված տոկոսները թոշակառուների համար եղել են անպատշաճ բարձր։ Ըստ այդմ, մինչև նոր կարգավորումը վերցված վարկերը կվերահաշվարկվեն նոր պայմաններով և նոր ցածր տոկոսադրույքով` հիմնվելով միայն թոշակառուների դիմումի վրա, և այս դեպքում առկա է նաև անհավասար տեղեկատվության խնդիր։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը առաջարկով դիմել է Վրաստանի Ազգային բանկին և խնդրել մշակել համապատասխան որոշում/հանձնարարական՝ կենսաթոշակառուների պարտավորությունների վերակառուցման և արտոնյալ ժամանակահատվածից տուժած հաճախորդների պաշտպանության համար, որով «Լիբերթի Բանկ» ԲԲԸ-ն կվերաֆինանսավորի/վերակազմակերպի նպաստառու կենսաթոշակառուների դրամական պարտավորությունները, և կենսաթոշակառուներին հնարավորություն կընձեռվի օգտվել մինչև տարկետում գոյություն ունեցող պայմաններից և վերադառնալ վճարումների հին ժամանակացույցին։ Ժողովրդական պաշտպանը նաև խնդրեց՝ 2023 թվականից գործող նոր ցածր տոկոսադրույքով կենսաթոշակառուների օվերդրաֆտի պայմանագրերը ավտոմատ կերպով վերահաշվարկելու նպատակով ձեռնարկել բոլոր միջոցները տարեցների սեփականության իրավունքի խախտումներից հնարավորինս խուսափելու համար։
[1] «Լիբերթի Բանկ»-ի պայմանագիր՝ N28712453/20968282, 12.08.2019, N27471516/19475564, 18.03.2019
[2] Վրաստանի Ազգային բանկի նամակ՝ N 2-18/3134 15/09/2023թ.
[3] Օրինակ, Մարդու իրավունքների կենտրոնի կողմից ուսումնասիրված դեպքը. Հասանելի տեղեկատվություն. <http://www.humanrights.ge/index.php?a=main&pid=20235&lang=geo>

Public Defender's Proposal to National Bank of Georgia relating to Protection of Pensioners' Rights
The Public Defender of Georgia has learnt about the violation of the rights of pensioners as a result of the postponement of loans for several months by JSC Liberty Bank due to the spread of coronavirus on the recommendation of the Government.
In particular, due to the grace period,[1] the loan term was extended for older persons, which led to an increase in the accrued interest. After the end of the grace period, the amount stipulated by the new schedule drawn up by the bank was significantly increased compared to the amount of the grace period, therefore the loan became more expensive for the older persons and the duration of the loan agreement increased.
According to the explanation of the National Bank of Georgia,[2] the customer enjoying the so-called grace period activated due to the pandemic caused by the new coronavirus has the right to request the conditions existing before the postponement, including a return to the old payment schedule, for which he must pay the amounts corresponding to the postponed months. In order to use the mentioned right, the customer should apply to the relevant commercial bank, microfinance organization or credit entity. It should be noted that some of the older persons may not have access to information, which is why they are unable to apply to Liberty Bank. The request to return to the old schedule and refinance obligations requires appropriate knowledge, and often, pensioners are not well aware of these issues. Those pensioners who, with the help of a relevant person/organization, individually applied to the bank and requested a new loan payment schedule, significantly reduced the term and amount of the loan.[3]
In addition to the above, overdraft loans offered to pensioners by JSC Liberty Bank are also a significant challenge.[4] The upper limit of the annual interest rate of loans has been determined from 2023, however, before 2023, the said interest rate was inappropriately high for pensioners. Accordingly, the loans taken before the new regulation are recalculated according to new conditions and a new low interest rate based only on the appeal of pensioners and there is again a problem of unequal information in this case too.
The Public Defender of Georgia addressed the National Bank of Georgia with a proposal and requested the development of a relevant resolution/instruction for the purpose of restructuring the pensioners' obligations and for the protection of the affected customers who benefited from the grace period, by which JSC Liberty Bank will refinance/restructure the monetary obligations of the beneficiary pensioners and it will be possible for the pensioners to use the terms existing before the postponement and to return to the old payment schedule. In addition, the Public Defender requested - to take all measures in order to automatically recalculate pensioners' overdraft agreements according to the new low interest rate effective from 2023, in order to avoid violations of the property rights of older persons as much as possible.
[1] Liberty Bank agreement No. 28712453/20968282, 12.08.2019, No. 27471516/19475564, 18.03.2019
[2] Letter No.2-18/3134 of the National Bank of Georgia, 15/09/2023.
[3] For example, the case studied by the Human Rights Center. Information available at: <http://www.humanrights.ge/index.php?a=main&pid=20235&lang=geo>