Ապաստան հայցողների և միջազգային պաշտպանություն ունեցող անձանց իրավական վիճակի վերաբերյալ հատուկ զեկույցի ներկայացում
2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը և Վրաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարը անցկացրել են ապաստան հայցողների և միջազգային պաշտպանություն ունեցող անձանց իրավական վիճակի վերաբերյալ զեկույցի համատեղ շնորհանդեսը։
Միջոցառմանը ելույթ ունենալով Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն և Վրաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի իրավական պաշտպանության բաժնի ղեկավար Յոհան Ֆրանցը ընդգծել են ապաստան հայցողների և միջազգային պաշտպանություն ունեցող անձանց մարդու իրավունքների ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը և հայտնել են համագործակցությունը շարունակելու հույսը:
Օտարերկրյա քաղաքացիների, այդ թվում՝ ապաստան հայցողների և միջազգային պաշտպանություն ունեցող անձանց իրավական վիճակի մոնիտորինգն ու ուսումնասիրությունը, իրավունքների խախտման դեպքերի բացահայտումը և խախտված իրավունքների վերականգնման խթանումը առաջարկությունների միջոցով Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջնահերթ ուղղություններից է։
Հատուկ զեկույցը գնահատում է Վրաստանում ապաստան հայցողների և միջազգային պաշտպանություն ունեցող անձանց իրավական վիճակը, ինչպես նաև հիմնարար իրավունքներից օգտվելու մարտահրավերներն ու բացերը: Կարևորվել են համապատասխան պետական ​​կառույցների գործառույթներն ու դերը օրենքով նախատեսված ծառայությունների մատուցման ընթացքում։
Զեկույցի հիմնական եզրակացությունները և առաջարկությունները ներկայացրեց Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը։ Թամար Գվարամաձեն խոսեց ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային փաստաթղթերի, կարգավիճակի որոշման ընթացակարգերի առկայության և որակի, ապաստան հայցողներին ընդունելու և պետական ​​ծառայություններից օգտվելու պայմանների մասին։ Նշեց, որ զեկույցում հատուկ ուշադրություն է դարձվում երեխաների, հատուկ կարիքներով խմբերի և խոցելի խմբերի վրա: Վերլուծվել է պետական ​​գերատեսչություններից պահանջված տեղեկատվությունը։
Զեկույցի վրա աշխատելու ընթացքում Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները դիտարկում են անցկացրել ՆԳ նախարարության միգրացիոն վարչությունում, արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում, պետական ​​սահմանին, ընդհանուր դատարաններում, ապաստան հայցողների ընդունման կենտրոնում և դպրոցներում: Նրանք նաև հանդիպեցին տարբեր անձանց և շահառուների, այդ թվում՝ ապաստան հայցողների և միջազգային պաշտպանություն ունեցող կանանց, ապաստան հայցողների ընդունելության կենտրոնում ապրող կանանց, հասարակական կազմակերպությունների և պետական ​​խնամքի և թրաֆիքինգի զոհերի, զոհերի աջակցության գործակալության ներկայացուցիչների:
Շնորհանդեսը, որին մասնակցում էին համապատասխան պետական ​​և ոչ կառավարական գերատեսչությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, շարունակվեց քննարկման ռեժիմով։
Միջոցառումն անցկացվել է Վրաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հետ համատեղ ծրագրի շրջանակներում։

Presentation of Special Report on Rights Situation of Asylum Seekers and Internationally Protected Persons
On October 5, 2022, the Public Defender’s Office of Georgia and UNHCR Georgia held a joint presentation of the report on the rights situation of asylum seekers and internationally protected persons.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Johan Frantz, Protection Officer at UNHCR, emphasized the importance of joint work in the direction of the protection of human rights of asylum seekers and internationally protected persons and expressed hope for continued cooperation.
Monitoring of the rights situation of foreign citizens, including asylum seekers and internationally protected persons, detection of rights violations and promotion of the restoration of violated rights through recommendations is one of the priority directions of the Public Defender of Georgia.
The special report assesses the rights situation of asylum seekers and internationally protected persons in Georgia, as well as the challenges and gaps in the enjoyment of fundamental rights by them, and identifies the functions and roles of the relevant state institutions during the provision of services in accordance with law.
The key findings and recommendations of the report were presented by the First Deputy Public Defender. Tamar Gvaramadze spoke about national and international instruments, availability and quality of status determination procedures, reception of asylum seekers and use of state services by them. She noted that the report devotes special attention to children, groups with special needs and of vulnerable categories; The information requested from the state agencies is also analyzed in the report.
In the process of working on the report, representatives of the Public Defender of Georgia conducted monitoring at the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs, penitentiary establishments of the Ministry of Justice, state border, common courts, reception center for asylum seekers and schools. They also met various persons and beneficiaries, including asylum seeking and internationally protected women, as well as women living in the reception center and representatives of the Agency for State Care and Assistance for Victims of Trafficking.
The presentation, which was attended by representatives of the relevant state and non-governmental agencies, as well as international organizations, continued in the discussion mode.