Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Նիդերլանդների ազգային օմբուդսմենի հետ
Պաշտոնական այցով Ամստերդամում գտնվող Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին 2023 թվականի հունիսի 29-ին հանդիպել է Նիդերլանդների ազգային օմբուդսմեն Ռայնյեր վան Ցուտպենի հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից սահմանված 12 առաջարկությունների կատարման ընթացքը, այդ թվում՝ Ժողովրդական պաշտպանի ընտրության կարգը: Նաև եվրոպական երկրների օմբուդսմենների հետ համագործակցության մանրամասներ։
Օմբուդսմենները քննարկել են մարդու իրավունքների ընդհանուր իրավիճակը, ինստիտուտների մանդատը և հետագա համագործակցության հեռանկարները։ Նաև ուշադրություն է դարձվել վետերանների մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, նրանց վիճակը բարելավելու համար ձեռնարկվելիք միջոցառումներին և այս առումով իրավապաշտպան կառույցների դերին ու կարևորությանը։
Լևան Իոսելիանին իր հոլանդացի գործընկերոջը հրավիրել է Վրաստան՝ հարաբերությունների խորացման լավագույն փորձը կիսելու նպատակով։

On June 29, 2023, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, who is paying an official visit to Amsterdam, met with ReiniervanZutphen, National Ombudsman of the Netherlands,.
Discussion at the meeting touched upon the implementation of the 12 recommendations set forth by the European Commission, including the procedure for electing the Public Defender, as well as the details of cooperation with ombudsmen of European countries.
The ombudsmen discussed the general situation of human rights, the mandate of the institutions and prospects for further cooperatio. Attention was paid to the protection of veterans’ human rights, measures to be taken to improve their situation, and the role and importance of human rights institutions in this regard.
Levan Ioseliani invited his Dutch colleague to Georgia in order to share the best practices and deepen relations.