Ժողովրդական պաշտպանի պաշտոնական այցը Նիդերլանդների Թագավորություն
2023 թվականի հունիսի 22-28-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին Նիդեռլանդների վետերանների ինստիտուտի հրավերով գտնվում էր Նիդերլանդների Թագավորությունում, որտեղ պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել՝ վետերանների իրավունքների պաշտպանության փորձը կիսելու և միջազգային գործընկերության ամրապնդման նպատակով։
Ժողովրդական պաշտպանն այցելել է Նիդերլանդների Թագավորության վետերանների պանսիոնատներ և վերականգնողական կենտրոններ. Նա այցելել է Ուտրեխտի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալ և մոտակայքում գտնվող Աղետների ազգային կենտրոն: Զննել է շենքը, ծանոթացել հիվանդանոցի կառուցվածքային և աշխատանքային առանձնահատկություններին, այդ թվում ծրագրերին, որոնք նախատեսված են օգնելու վետերաններին հաղթահարել հետպատերազմյան համախտանիշը և այլ մարտահրավերները:
Լևան Իոսելիանին Հաագայում ներկա է գտնվել վետերանների օրվան նվիրված հանդիսավոր շքերթին։ Նա նաև հարգանքի տուրք է մատուցել ֆաշիզմի դեմ պայքարում զոհված վրացի զինվորների հիշատակին, ովքեր թաղվել են Թեքսել կղզու և Լաուսդեն քաղաքի զինվորական գերեզմանոցում։
Այցի ավարտին Ժողովրդական պաշտպանը ներկա է գտնվել Նիդերլանդների Թագավորության վետերանների ինստիտուտում անցկացված սիմպոզիումին՝ «Վետերանների նկատմամբ հոգատարության հայեցակարգերը և դրանց իրականացման ուղիները»։ Սիմպոզիումում խոսվել է Վրաստանի և Նիդեռլանդների միջև հաստատված բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունների, վրացի վետերանների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման ուղիների և այդ գործընթացում Նիդերլանդների Թագավորության աջակցության մասին։
Վրացական պատվիրակության կազմում էին նաև Վետերանների գործերի պետական ​​ծառայության տնօրենը և ծառայության այլ աշխատակիցներ, Վրաստանի խորհրդարանի պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի անդամներ, Մարո Մաղաշվիլիի անվան զինծառայողների վերականգնողական կենտրոնի և պաշտպանության և անվտանգության քաղաքացիական խորհրդի ներկայացուցիչներ։

Public Defender’s Official Visit to Kingdom of Netherlands
On June 22-28, 2023, Public Defender Levan Ioseliani visited the Kingdom of the Netherlands at the invitation of the Netherlands Veterans Institute. The Public Defender held official meetings to share the practice of protection of veterans' rights and to strengthen international partnership.
The Public Defender visited the assisted living facilities and rehabilitation centers for veterans, as well as the Central Military Hospital of Utrecht and the National Disaster Center located nearby; He inspected the building and received information about the structural arrangement and work specifics of the hospital, as well as programmes designed to help veterans cope with post-war syndrome and other challenges.
Levan Ioseliani attended the ceremonial parade dedicated to the Veterans Day in The Hague. He also paid tribute to the memory of the Georgian soldiers fallen in the fight against fascism and buried in the military cemeteries of the island of Texel and the town of Leusden.
At the end of the visit, the Public Defender attended a symposium held at the Veterans Institute of the Kingdom of the Netherlands - "Concepts of caring for veterans and ways of their implementation". The friendly and partnership relations established between Georgia and the Netherlands, the ways to overcome challenges faced by Georgian veterans and the support of the Kingdom of the Netherlands in this process were discussed at the symposium.
The Georgian delegation also included the Director of the State Service of Veterans Affairs and other employees of the Service, members of the Defence and Security Committee of the Parliament of Georgia, representatives of the Maro Makashvili Military Servicemen Rehabilitation Center and the Civil CouncilonDefence and Security.