Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարությունում
Վաշինգտոն կատարած իր առաջին պաշտոնական այցի շրջանակներում Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում հանդիպել է Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոի, Կովկասի հարցերով և տարածաշրջանային հակամարտությունների գրասենյակի տնօրեն Մարկ Քեմերոնի և Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ մարմինների հետ կապերի միջազգային բյուրոի (INL) ներկայացուցիչ Լիզա Ջոնսոնի հետ: Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպում է ունեցել նաև Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) նախագահ Դեյմոն Ուիլսոնի հետ։
Ժողովրդական պաշտպանը Պետդեպարտամենտին տեղեկատվություն է տրամադրել Վրաստանում մարդու իրավունքների վիճակի մասին և քննարկել Եվրամիության անդամի կարգավիճակ ստանալու համար առաջարկվող 12 կետից բաղկացած ծրագրի իրականացման վիճակը։
Զրույցը շոշափել է արդարադատության, բանտարկյալների իրավունքների, լրատվամիջոցների ազատության, ոչ կառավարական հատվածի և փոքրամասնությունների իրավական կարգավիճակի հարցեր։
Հանդիպումների ժամանակ Ժողովրդական պաշտպանն ընդգծել է Միացյալ Նահանգների աջակցության կարևորությունը և նշել, որ այդ աջակցությունը առանձնահատուկ նշանակություն ունի ինստիտուտների անկախության համար։

Public Defender Holds Meetings at U.S. Department of State
As part of his first official visit to Washington, Public Defender Levan Ioseliani met with with Mark Cameron, Director of Office of Caucasus Affairs and Regional Conflicts (EUR/CARC) and Georgia Desk, Bureau of European and Eurasian Affairs, Department of State, and Lisa A. Johnson, Principal Deputy Assistant Secretary of the State Department’s Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL). The Public Defender also held a meeting with Damon Wilson, President of the National Endowment for Democracy (NED).
The Public Defender provided the U.S. Department of State with information about the state of human rights in Georgia, and discussed the implementation of the 12-point plan recommended for obtaining candidate status for EU membership.
The conversation touched upon issues of justice, the rights of prisoners, freedom of the media, the rights situation of the non-governmental sector and minorities.
The Public Defender emphasized the importance of the support provided by the United States and noted that this support was of particular importance for the independence of institutions.