Մարդու իրավունքների պաշտպանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեին այլընտրանքային զեկույց ներկայացրեց
Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեին այլընտրանքային զեկույց ներկայացրեց Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրով Վրաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ և նախորդ IV ցիկլով կոմիտեի կողմից արված առաջարկությունների վերաբերյալ:
Այլընտրանքային զեկույցում Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոմիտեին ներկայացրեց երկրում քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների վիճակը: Մասնավորապես, այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են կյանքի իրավունքը, գենդերային հավասարությունը, անչափահասների իրավունքները դատական գործընթացում, ընտանեկան բռնությունը և երեխաների մարմնական պատիժը, փոքրամասնությունների իրավունքները, արդար դատաքննության իրավունքը, դավանանքի և համոզմունքների ազատությունը, խոսքի ազատությունը, հավաքների ազատությունը, խոշտանգումները և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու պատիժները, վատ վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում և հետաքննություն, ներքին տեղահանված անձանց իրավական կարգավիճակ:
Բացի այդ, Մարդու իրավունքների պաշտպանը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների կոմիտեին առաջարկել է այն կարևորագույն հարցերի ցուցակը, որոնց վրա կոմիտեն պետք է կենտրոնանա պետական զեկույցի վերանայման գործընթացում:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն այս տարվա նոյեմբերի 3-ին կայացած փակ նիստում կընդունի (այսպես կոչված list of issues) և Վրաստանի կառավարությանը կսահմանի գրավոր պատասխաններ ներկայացնելու որոշակի ժամանակ: Դրանից հետո կոմիտեի հաջորդ նստաշրջանը կքննարկի Վրաստանի կառավարության զեկույցը:

The Public Defender of Georgia submitted an alternative report to the UN Human Rights Committee on Georgia's implementation of its obligations under the International Covenant on Civil and Political Rights and the recommendations made by the Committee during the previous cycle IV.
By the alternative report, the Public Defender provided information to the Committee on the situation of civil and political rights in the country. In particular, the report covers issues such as the right to life, gender equality, juveniles’ rights during judicial proceedings, domestic violence and corporal punishment of children, minority rights, right to a fair trial, freedom of religion and belief, freedom of expression, freedom of assembly, prohibition and investigation of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, and rights situation of internally displaced persons.
In addition, the Public Defender offered the UN Human Rights Committee a list of critical issues that the Committee should focus on in the process of reviewing the state report.
The UN Human Rights Committee will adopt the so-called list of issues relating to Georgia in a closed session on November 3 and will set a specific time for the Government of Georgia to submit written responses. After that, the report of Georgia will be discussed at the next session of the Committee.