Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար. Վրացի քաղաքական գործիչները պետք է լիովին հարգեն Ժողովրդական պաշտպանի անկախ մանդատը
2021 թվականի նոյեմբերի 23-ին, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը հատուկ հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով վրացի քաղաքական գործիչներին հարգել Ժողովրդական պաշտպանի ինստիտուտը և աջակցել նրա մանդատի իրականացմանը։
«Անընդունելի են Վրաստանի խորհրդարանի անդամների հրապարակային հարձակումները Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի վրա, նրա և նրա աշխատակազմի կողմից Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի կալանավորման և հացադուլի կապակցությամբ գործունեության պատճառով: Ես ողջունում եմ Ժողովրդական պաշտպանի և նրա աշխատակազմի ջանքերը՝ հնարավորինս բարձր չափանիշներով պաշտպանելու Վրաստանի իշխանությունների իրավասության ներքո գտնվող բոլոր անձանց իրավունքները։
Այս հարցն իմ օրակարգում էր երեկ՝ Ստրասբուրգում «Վրացական երազանք» կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեի և Վրաստանի խորհրդարանի եվրոպային ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Մակա Բոճորիշվիլիի հետ հանդիպման ժամանակ։
Վենետիկի սկզբունքների համաձայն՝ անդամ երկրները պարտավոր են լիովին պաշտպանել իրենց օմբուդսմենի ինստիտուտները, ցանկացած սպառնալիքից կամ գործողությունից, որն ուղղված է կամ հանգեցնում է օմբուդսմենի ինստիտուտի արդյունավետ գործունեության խոչընդոտների ստեղծմանը: Ես կոչ եմ անում Վրաստանի իշխանություններին ստեղծել բարենպաստ մթնոլորտ Ժողովրդական պաշտպանի, նրա վարչակազմի և նրան առընթեր փորձագետների համար, որտեղ նրանք կկարողանան իրականացնել իրենց մանդատը անկախ, արդյունավետ և անվտանգ, մարդու իրավունքների գործուն, բազմակարծիք և անկախ ազգային ինստիտուտների զարգացման և ամրապնդման վերաբերյալ՝ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների հանձնաժողովի (2021) 1 առաջարկությամբ։
Առաջին հերթին Վրաստանի բոլոր քաղաքացիների, բայց նաև Վրաստանի միջազգային գործընկերների, այդ թվում Եվրոպայի խորհրդի համար, շատ կարևոր է, հնարավորություն ունենալ հենվել օմբուդսմենի ինստիտուտի փորձի վրա, ով կարող է լիովին, անկախ և հաջողությամբ իրականացնել իր աշխատանքը միջազգային չափանիշների, այդ թվում՝ Փարիզի և Վենետիկի սկզբունքներին համապատասխան։
Անհամբերությամբ սպասում եմ մարդու իրավունքների այս և այլ հարցերի քննարկմանը հաջորդ տարվա փետրվարին Վրաստան նախատեսվող այցի ընթացքում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Council of Europe High Commissioner for Human Rights: Georgian Politicians Must Fully Respect the Independent Mandate of the Public Defender
On November 23, 2021, Dunja Mijatović, Council of Europe High Commissioner for Human Rights, issued a special statement urging Georgian politicians to respect the Public Defender’s institution and to facilitate the implementation of her mandate.
“Public attacks by members of the Georgian Parliament against the Public Defender of Georgia, in connection with her and her Office’s work related to the imprisonment of the former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, and his hunger strike, are unacceptable. I commend the Public Defender and her Office for their efforts to uphold the highest possible standards of protection of the human rights of all individuals over whom the Georgian authorities exercise jurisdiction.
This issue was high on my agenda during the meeting I had yesterday in Strasbourg with the Chairman of the Georgian Dream Party, Irakli Kobakhidze, and the Chair of the Committee on European Integration in the Georgian Parliament, Ms Maka Botchorishvili.
Under the Venice Principles, member states are obliged to effectively protect their Ombudsman institutions from any threats or action aiming at or resulting in any hurdles to their effective functioning. I call on the Georgian authorities to ensure that the Public Defender, her office and associated experts can operate in a climate that is conducive to them carrying out their mandate independently, effectively and safely, in line with the Recommendation (2021)1 of the Committee of Ministers of the Council of Europe on the development and strengthening of effective, pluralist and independent national human rights institutions.
It is crucially important first and foremost for all citizens of Georgia but also for Georgia’s international partners, including the Council of Europe, to be able to count on the expertise of an Ombudsman institution which is able to discharge its works independently and effectively, in full compliance with international standards, including the Paris Principles and the Venice Principles.
I look forward to discussing this and other human rights issues during my forthcoming visit to Georgia in February next year“, reads the statement.