ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը իր աջակցությունն է հայտնել Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանին
2021 թվականի հունիսի 11-ին, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան հանդիպել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (UNDP) ներկայիս ղեկավար, Աննա Չերնիշովայի հետ և քննարկել երկրում մարդու իրավունքների տեսանկյունից վերջին զարգացումները:
Հանդիպմանը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ղեկավարը աջակցություն հայտնեց ժողովրդական պաշտպանին և ընդգծեց մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների արդյունավետ և անխափան աշխատանքի անհրաժեշտությունը, Վրաստանի ազգային առաջնահերթություններին հասնելու և իր միջազգային պարտավորությունները կատարելու համար:
«Այն ճշմարտությունը, որն ասում է ժողովրդական պաշտպանը, հեշտությամբ ընդունելի չէ և հեշտությամբ չի իրականացվի: Այնուամենայնիվ, հարկ է նաև նշել, որ ժողովրդական պաշտպանի գործառույթ-պարտականությունների կասկածի տակ դնելը, կասկած է առաջացնում և սահմանափակում է ժողովրդավարությունը երկրում»,- հայտարարել է Աննա Չերնիշովան, կոչ անելով կառավարությանը, լրատվամիջոցներին, միջազգային և քաղաքացիական կազմակերպություններին, օժանդակել ժողովրդական պաշտպանին իր գործառույթները կատարելիս: Այդ թվում, պետք է անհապաղ թույլ տալ ժողովրդական պաշտպանին մտնել Նինոծմինդայի մանկական գիշերօթիկ դպրոց: «ՄԱԿ-ը շարունակում է ժողովրդական պաշտպանին աջակցել բոլոր հարցերում»:
Նինո Լոմջարիան շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի Վրաստանյան գրասենյակին և ՄԱԿ-ի գործակալություններին, ժողովրդական պաշտպանին սատարելու վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն տարածելու համար, որտեղ հրապարակավ կոչ են անում Վրաստանի իշխանություններին թույլ տալ ժողովրդական պաշտպանին, դիտարկում իրականացնել Նինոծմինդայի մանկական գիշերօթիկ դպրոցում:
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը, որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմ, ոչ միայն Վրաստանի օրենսդրությամբ, այլ ՄԱԿ-ի միջազգային պարտավորությունների համաձայն, լիազորություն ունի մուտք գործել բոլոր տեսակի փակ հաստատություններ:
«Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի ղեկավարությանը, ովքեր այսօր մեր գրասենյակ այցով, վերահաստատեցին իրենց հարգանքն ու աջակցությունը ժողովրդական պաշտպանի աշխատակազմի հանդեպ:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև UNDP -ի և ժողովրդական պաշտպանի միջև համագործակցությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում սոցիալապես անապահով բնակչության և խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության համար:

UNDP Expresses Support to Public Defender of Georgia
On June 11, 2021, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, met with Anna Chernyshova, acting Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP), and discussed the recent developments in the field of human rights in the country.
The UNDP Resident Representative expressed her support to the Public Defender and stressed the need for effective and smooth work of national human rights institutions for achieving Georgia's national priorities and fulfilling the country’s international obligations.
"The truth that the Public Defender is saying is not easy to accept or implement. However, it should also be noted that questioning the Public Defender’s functions and duties undermines and limits democracy in the country," said Anna Chernyshova. She called on the Government, the media, international and civil society organizations to support the Public Defender in carrying out her duties. Inter alia, according to her, the Public Defender should be let in the Ninotsminda Orphanage immediately. "The United Nations continues to support the Public Defender in all matters."
Nino Lomjaria thanked the UNDP Georgia Office and UN agencies for issuing a joint statement in support of the Public Defender, publicly calling on the Georgian authorities to allow the Public Defender to monitor the Ninotsminda Orphanage.
The Public Defender of Georgia, as a National Preventive Mechanism, has a mandate to enter all types of closed institutions not only in accordance with Georgian law, but also the UN Convention and other international commitments.
"I would like to thank the leadership of the United Nations Development Programme (UNDP), who reaffirmed their respect and support for the Public Defender’s Office today," the Public Defender said after the meeting.
Cooperation between the Public Defender and UNDP in various areas of the protection of human rights, including the rights of vulnerable population and groups, was also the topic of conversation at the meeting.