Կլոր սեղան. Նոր գործընկերություն հանուն օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների Եվրամիության ընդլայնման երկրներում
2024 թվականի փետրվարի 20-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանների տեղակալներ Թամար Գվարամաձեն և Էլենե Ղուդուշաուրին մասնակցել են Բրյուսելում Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հանդիպմանը, որը քննարկել է Եվրամիության ընդլայնման երկրներում օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերը։ Միջոցառումն անցկացվել է կլոր սեղանի ձևաչափով։
Աշխատանքային հանդիպմանը Եվրամիության ընդլայնման փաթեթ ունեցող երկրներում գործող իրավապաշտպան ազգային կառույցների ներկայացուցիչները Եվրախորհրդարանի անդամներին տեղեկատվություն են տրամադրել օրենքի գերակայության թեմայի շուրջ իրենց աշխատանքի մասին։
Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարաձեն, զեկույցով հանդես գալով, քննարկել է Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը և խոսել Եվրոպական միության կառույցների հետ գրասենյակի համագործակցության և Եվրամիությանն ինտեգրման գործընթացում ներգրավվածության մասին։ Նա ներկաներին տեղեկացրեց նաև այն հիմնական հարցերի մասին, որոնք արտացոլված են Ժողովրդական պաշտպանի ամեն տարի օրենքի գերակայության թեմայով հատուկ զեկույցում, այդ թվում՝ դատական ​​և անկախ ինստիտուտների գործունեությունը։

Roundtable - New Partnership for the Rule of Law, Democracy and Human Rights in the EU Enlargement Countries
On February 20, 2024, the Deputies of the Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze and Elene Ghudushauri, took part in a working meeting held in Brussels, in the European Parliament, which dealt with the issues of the rule of law, democracy and human rights in the EU enlargement countries. The event was held in a roundtable format.
At the working meeting, representatives of the national human rights institutions operating in the countries with the EU enlargement package provided Members of European Parliament with information about their work in the direction of the rule of law.
In her speech, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze discussed the mandate of the Public Defender and talked about the cooperation of the Office with the EU institutions and involvement in the process of integration into the European Union. She also informed the attendees of the main issues of the rule of law that are reflected in the Public Defender's special report every year, including the activities of the judiciary and independent institutions.