Մունիցիպալիտետների գենդերային իրավահավասարության քաղաքականության գնահատում
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը հատուկ զեկույց է պատրաստել մունիցիպալիտետներում գենդերային իրավահավասարության քաղաքականության վերաբերյալ։ Հետազոտությունը գնահատում է տեղական մակարդակում կանանց իրավական վիճակը, օժանդակ մեխանիզմների առկայությունը, նրանց ներգրավվածությունն ու մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում:
Հետազոտության ուղղությունն էր համայնքային մակարդակում գենդերային իրավահավասարության խորհուրդների գործունեությունը և դրանց գործունեության հիմնական առանձնահատկությունները, առկա քաղաքականության փաստաթղթերը, տարանջատված տվյալները և բյուջետային խնդիրները, կանանց իրավունքներին աջակցող մեխանիզմները, ինչպես նաև կանանց ներգրավվածությունն ու մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում:
Փաստաթուղթը վերլուծում է համապատասխան միջազգային չափանիշները և տեղական մակարդակում առկա օրենսդրական, քաղաքական և ինստիտուցիոնալ շրջանակները, ներառյալ տեղեկատվություն ֆոկուս խմբերից:
Ի տարբերություն նախորդ տարիների գործող պլանների, գործող գենդերային իրավահավասարության գործողությունների ծրագրերը ճշգրտվել և ավելի շատ հարմարեցվել են տեղական կարիքներին, սակայն խնդիրն այն է, որ մունիցիպալիտետների զգալի մասը չի իրականացրել իրականացման գնահատում/վերլուծություն: Գենդերային իրավահավասարության խորհուրդների արդյունավետ գործունեության համար կան մի շարք խոչընդոտներ, ներառյալ որոշում կայացնողների և գործադիր մարմինների խորը գիտելիքներն ու փորձը, ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսները:
Հետազոտության արդյունքում մշակվել են առաջարկություններ տեղական ինքնակառավարման մարմինների համար, որոնք կարևոր կլինի հաշվի առնել գենդերային անհավասարության և գենդերային անզգայուն մոտեցումների լուծման համար:
Մունիցիպալիտետներում գենդերային իրավահավասարության քաղաքականության վերաբերյալ հատուկ զեկույց է պատրաստվել Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից՝ ՄԱԿ-ի Կանանց կազմակերպության հետ համագործակցությամբ և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։

Evaluation of Municipalities’ Gender Equality Policy
The Public Defender’s Office of Georgia has prepared a special report on the gender equality policy of the municipalities. The report evaluates the rights situation of women at the local level, existence of support mechanisms, women’s involvement and participation in the decision-making process.
The research areas were the functioning of gender equality councils at the municipal level and the main characteristics of their activities, existing policy documents, segregated data and budgeting issues, support mechanisms relating to women's rights, as well as women's involvement and participation in the decision-making process.
The document analyzes the relevant international standards and the existing legislative, policy and institutional frameworks at the local level, including information obtained from the focus groups.
In contrast to the previous years’ plans, the current gender equality action plans are more refined and adapted to local needs, however, it is still a challenge that a significant part of the municipalities have not evaluated/analyzed the implementation of the said plans. There are a number of barriers to the effective functioning of the gender equality councils, including in-depth knowledge and expertise of the decision-makers and executives, as well as financial and human resources.
As a result of the research, recommendations were developed for the local self-government bodies, which will be important to consider in order to address gender inequality and gender-insensitive approaches.
The special report on the gender equality policy of the municipalities was prepared by the Public Defender’s Office in cooperation with UN Women and with the support of the Ministry of Foreign Affairs of Norway.