Միջազգային կոնֆերանս - «Սահմանադրությունը և իրավունքի գերակայությունը ժամանակակից իրավական համակարգերում»
2025 թվականի նոյեմբերի 12-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին մասնակցեց Բաքվում կայացած «Սահմանադրությունը և իրավունքի գերակայությունը ժամանակակից իրավական համակարգերում» միջազգային կոնֆերանսին։
Միջոցառման ժամանակ ելույթ ունենալիս, Լևան Իոսելիանին նշեց, որ Ժողովրդական պաշտպանի դիմումների արդյունքում գործող բազմաթիվ օրենքներ և ենթաօրենսդրական ակտեր համապատասխանեցվել են Սահմանադրությանը, սակայն կարևոր է ուշադիր վերլուծել այս ոլորտում առկա իրավիճակը։ Նա նաև խոսեց Ժողովրդական պաշտպանին և Սահմանադրական դատարանին քաղաքականացումից պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին և ընդգծեց ժողովրդական պաշտպանի ինստիտուտի կարևորությունը որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի մաս։ «Մենք փորձում ենք կենտրոնանալ քաղաքացիներին հուզող հարցերի վրա և ապահովել նրանց իրավունքների պաշտպանությունը։ Իմ նպատակն է, որ հանրությունը բարձր վստահություն ունենա Ժողովրդական պաշտպանի և նրա գրասենյակի գործունեության նկատմամբ։ Վերջին հաշվով, ես կարծում եմ, որ ժողովրդական պաշտպանների ամենակարևոր դերը հասարակության մեջ ավելի կայուն և ժողովրդավարական միջավայրի ձևավորմանը նպաստելն է», - ասել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը քննարկումներից մեկի ժամանակ, որտեղ քննարկվեցին սահմանադրական սկզբունքները՝ որպես իրավունքի գերակայության ուղի։

International Conference - “The Constitution and the Rule of Law in Modern Legal Systems”
On November 12, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, participated in the international conference held in Baku - “The Constitution and the Rule of Law in Modern Legal Systems”.
Speaking at the event, Levan Ioseliani noted that as a result of the Public Defender’s appeals, many laws and subordinate acts have come into compliance with the Constitution, however, it is important to carefully analyze the situation in this area. He also spoke about the need to protect the Public Defender and the Constitutional Court from politicization and emphasized the importance of the Public Defender’s institution as part of the human rights system.
"We are trying to focus on issues of concern for citizens and ensure protection of their rights. My goal is for the public to have high trust in the activities of the Public Defender and his office. Ultimately, I believe that the most important role of Public Defenders is to contribute to the formation of a more stable and democratic environment in society," the Public Defender of Georgia said at one of the panels, where constitutional principles as a path to the rule of law were discussed.