Մարդու իրավունքների մարտահրավերները Վրաստանում և Ժողովրդական պաշտպանի դերը եվրաինտեգրման ճանապարհին
2022 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը, USAID օրենքի գերակայության ծրագրի աջակցությամբ կազմակերպեց միջոցառում, որտեղ խոսեց Վրաստանում մարդու իրավունքների մարտահրավերների և եվրաինտեգրման ճանապարհին Ժողովրդական պաշտպանի դերի մասին։
Միջոցառմանը ներկա էին Վրաստանի գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների, Վրաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների, ինչպես նաև Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի հետ համագործակցող քաղաքացիական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
«Այս ապարատը մղող հիմնական արժեքը անկախ, ժողովրդավարական և ուժեղ Վրաստանի կառուցումն է։ Մեր յուրաքանչյուր գործողություն ուղղված է մարդու իրավունքների ավելի քիչ ոտնահարմանը, բոլորի համար հավասար հնարավորություններին և արժանապատիվ միջավայրում ապրելուն։ Ես հպարտ եմ, որ Ժողովրդական հանրային պաշտպանը հստակ կատարեց իրեն վերապահված դերը Վրաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին։
Անցած ժամանակահատվածում Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը և անձամբ ես հաճախ ենք դարձել քաղաքական մանիպուլյացիայի, քարոզչության, հարձակման առարկա, ինչը պայմանավորված է եղել այս երկրում բոլոր մարդկանց պաշտպանը լինելու մեր անվերապահ ընտրությամբ՝ անկախ նրանց քաղաքական կամ այլ պատկանելություններին: Ես շատ հուսով եմ, որ ապագա Ժողովրդական պաշտպանը կշարունակի այս ճանապարհը, քանի որ Վրաստանում յուրաքանչյուր մարդու անհրաժեշտ է Ժողովրդական պաշտպան՝ անկախ նրա ներկայիս պաշտոնից կամ իրավական կարգավիճակից»,- միջոցառման բացման խոսքում ասել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան:
Վրաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Քելի Դեգնանը, Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պավել Հերչինսկին, ՄԱԿ-ի մշտական ​​համակարգող Սաբինա Մախլին և Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան խոսել են Ժողովրդական պաշտպանի և Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի սահմանադրական պարտականությունների և նրա ամենօրյա գործունեության մեծ նշանակության մասին։ Նրանք շնորհակալություն են հայտնել Նինո Լոմջարիային 5 տարվա նվիրված աշխատանքի համար և ընդգծել գրասենյակի աշխատակիցների բարձր որակավորումը։
«Մարդու իրավունքների մարտահրավերները, ձեռքբերումները և ապագա հնարավորությունները եվրաինտեգրման ճանապարհին» զեկույցում Ժողովրդական պաշտպանը ներկայացրել է գործունեության հնգամյա հաշվետվությունը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ձեռք բերված արդյունքները և ապագա առաջարկությունները։
Միջոցառման մասնակիցները տեսան նաև տեսանյութ, որում Ժողովրդական պաշտպանը և Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալը խոսում են մարդու իրավունքների ուղղությունների, հիմնական մարտահրավերների, ձեռքբերումների, կառույցի նկատմամբ հասարակության վերաբերմունքի և ապարատի դերի ու կարևորության մասին։

Human Rights Challenges in Georgia and Public Defender’s Role in European Integration Process
On December 2, 2022, the Public Defender of Georgia held an event with the support of the USAID Rule of Law Programme, where she spoke about human rights challenges in Georgia and the role of the Public Defender in the European integration process.
The event was attended by representatives of the executive and legislative branches of government, diplomatic missions accredited in Georgia, as well as civil and international organizations partnering with the Public Defender’s Office.
"The main value that drives this Office is the building of independent, democratic and strong Georgia. Each of our actions is directed towards reducing violations of human rights, providing equal opportunities for everyone and ensuring dignified environment for life. I am proud that the Public Defender of Georgia has honestly fulfilled the role assigned to her on the path of Georgia's European integration.
During this period, the Public Defender’s Office and I, personally, have often become the object of political manipulation, propaganda and attacks, which was caused by our unconditional choice to be the defender of all people in this country, regardless of their political and other affiliations. I very much hope that the future Public Defender will continue this path, because every person in Georgia needs a Public Defender, regardless of his/her current position or rights situation," Public Defender of Georgia Nino Lomjaria said in her opening speech.
United States Ambassador to Georgia Kelly Degnan, Head of the European Union Delegation Pawel Herczynski, UNResidentCoordinatorin Georgia Sabine Machland Head of the Council of Europe Office Natalia Voutova spoke about the constitutional duties of the Public Defender and the Public Defender’s Office and the great importance of their daily activities. They thanked Nino Lomjaria for her dedicated work for 5 years and emphasized the high qualifications of the employees of the Office.
In her report "Human Rights Challenges, Achievements and Future Opportunities on the Path of European Integration", the Public Defender presented a five-year activity report, the results achieved in terms of protection of human rights and future recommendations.
The participants in the event also watched a video in which the Public Defender and the Deputies of the Public Defender talk about human rights directions, main challenges, achievements, public attitude towards the institution and the role and importance of the Office.