Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Ճիաթուրայի մանգանային հանքի գործազուրկ աշխատակիցների հետ
2025 թվականի ապրիլի 10-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպեց Ճիաթուրայի մանգանային հանքի գործազուրկ աշխատակիցների հետ և լսեց նրանց խնդիրները։
Հանդիպման ժամանակ հանքագործները քննարկեցին աշխատանքից ազատման, աշխատանքային պայմանների պաշտպանության և փոխհատուցման հետ կապված հարցեր և խնդրեցին Ժողովրդական պաշտպանին միջնորդել համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մոտ՝ խնդիրները լուծելու համար։
Ժողովրդական պաշտպանը խոսեց խնդրի մասշտաբների մասին և նշեց, որ քաղաքում, որտեղ բնակչության մեծ մասն աշխատում էր մանգանի հանքում, տնտեսական և սոցիալական իրավիճակը էլ ավելի էր սրվում՝ հազարավոր մարդկանց թողնելով գործազուրկ և առանց ապրուստի աղբյուրի, ինչը խախտում է մարդու աշխատանքի և արժանապատիվ կյանքի իրավունքը։
Հանդիպմանը նաև ընդգծվեց Ճիաթուրա համայնքի էկոլոգիական վիճակը, որը բաց հանքարդյունաբերության հետևանքով գործնականում անդառնալի վնաս է կրում։
Ժողովրդական պաշտպանը հանքագործներին խոստացավ, որ ջանք չի խնայի նրանց դժվարին վիճակը որոշում կայացնողներին հասցնելու համար։
Ինչպես հայտնի է, մարտի սկզբից «Ճիաթուրա Մենեջմենթ Կոմպանի»-ն «Ջորջիան Մանգանեզ»-ի հետ համաձայնությամբ, դադարեցրել է Ճիաթուրայում ստորգետնյա աշխատանքները։

On April 10, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, met with dismissed employees of the Chiatura Manganese Mine and listened to their problems.
The miners spoke about the issues of dismissal, working conditions, and compensation, and asked the Public Defender to mediate with representatives of the relevant agencies to resolve the problems.
The Public Defender spoke about the scale of the problem. According to him, in a city, where most of the population was employed in the manganese mine, the dismissal of miners and leaving them without a source of livelihood further aggravate the economic and social situation, which violates the human right to work and the right to a dignified life.
The meeting also highlighted the ecological situation of the Chiatura municipality, which is suffering irreparable damage as a result of open-pit mining.
The Public Defender promised the miners that he would spare no effort to bring their problems to the attention of decision-makers.
As is known, since the beginning of March, Chiatura Management Company, in agreement with Georgian Manganese, has stopped underground works in Chiatura.