Ժողովրդական պաշտպանը հանդիպել է Քութայիսիի նախկին արվեստի ակադեմիայի շենքի բնակիչների հետ
2024 թվականի փետրվարի 1-ին, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին հանդիպեց Քութայիսիի Արվեստի ակադեմիայի նախկին շենքի բնակիչների հետ։
12 տարուց ավելի է, ինչ ընտանիքներն ապրում են մի շենքում, որտեղ կոյուղի, սանհանգույց, բնական գազ չկա: Անձրևը լցվում է հյուրասենյակներ, պատուհանների մեծ մասը կոտրված է։ Բնակիչների խոսքով՝ առաստաղից պարբերաբար գիպսի մեծ կտորներ են թափվում, իսկ որոշ պատշգամբներ վանդակապատեր չունեն։
Ինչպես բնակիչները նշեցին Ժողովրդական պաշտպանի հետ զրույցում, նրանք բազմիցս դիմել են քաղաքապետարան, սոցիալական բնակարան տեղափոխելու համար, սակայն ընտանիքների մեծամասնությունը չի համապատասխանել չափանիշներին և տարիներ շարունակ ապրել են երեխաների և տարեցների հետ՝ առանց կյանքի նվազագույն պայմանների։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ուսումնասիրում է տարբեր օբյեկտներում տեղավորված քաղաքացիների կենցաղային պայմանները և նրանց վիճակը բարելավելու խնդրանքով առաջարկություններով դիմում է ինչպես տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, այնպես էլ կենտրոնական իշխանություններին։ Ժողովրդական պաշտպանն իր տարեկան խորհրդարանական զեկույցում հատուկ ուշադրություն է դարձնելու երկրում առկա մարտահրավերներին՝ պատշաճ բնակարանային իրավունքի առումով։

Public Defender Meets with Citizens Living in Former Art Academy Building in Kutaisi
On February 1, 2024, Public Defender Levan Ioseliani met with the citizens living in the building of the former Art Academy of Kutaisi.
For more than 12 years, families have been living in a building with no sewage, toilet, or natural gas. Rain is leaking into the living rooms, most of the windows are broken. According to the residents, large pieces of plaster periodically fall from the ceiling and some of the balconies do not have railings.
According to them, they have repeatedly applied to the local municipality for transfer to social housing, however, the majority of the families could not meet the criteria and they have been living with children and the elderly without minimum living conditions for years.
The Public Defender’s Office studies the living conditions of citizens housed in various facilities and addresses both local self-governments and the central government with recommendations to to improve their conditions. The Public Defender will pay special attention to the challenges relating to the realization of the right to proper housing in his annual parliamentary report.