Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Հատուկ քրեակատարողական ծառայությանը անհապաղ տեղափոխել Միխեիլ Սաակաշվիլիին անհրաժեշտ բժշկական հետազոտությունների համար
2022 թվականի մարտի 9-ին, Ժողովրդական պաշտպանի լիազորները այցելել են N12 քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ հանդիպել են բանտարկյալ Միխեիլ Սաակաշվիլիի հետ և զրուցել բուժանձնակազմի հետ։ Այցից պարզ դարձավ, որ անհրաժեշտ է Միխեիլ Սաակաշվիլիի համար անհապաղ համապատասխան հետազոտություններ անցկացնել համապատասխան պրոֆիլային կլինիկայում և տրամադրել հետագա բժշկական ծառայություններ։
Քրեակատարողական հիմնարկի բժշկից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Միխեիլ Սաակաշվիլիի առողջական վիճակը հացադուլի ֆոնին վատացել է, և հատկապես ուշագրավ են համարվում մի շարք ցուցանիշներ և բողոքներ։ Սա պահանջում է հրատապ հետազոտություններ, ինչը հնարավոր չէ բանտում։
Ըստ տրամադրված տեղեկատվության՝ քրեակատարողական ծառայության նախաձեռնությամբ մարտի 7-ին թիվ 12 բուժհաստատություն են այցելել Քաղաքացիական կլինիկայի բժիշկները, ովքեր ստուգել են Միխեիլ Սաակաշվիլիի առողջական վիճակը և հաստատել լրացուցիչ հետազոտությունների անցկացման անհրաժեշտությունը, շտապ կերպով քաղաքացիական կլինիկայում, որը օրենսդրական նորմերով պետք է անցկացվի 2-5 օրում:
Նշենք, որ այս պահին ուղեղի մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիա (MRT ուսումնասիրություն) դեռ չի կատարվել։ Հետազոտության վերաբերյալ հանձնարարականը Ժողովրդական պաշտպանի փորձագիտական ​​խմբի կողմից տրվել է դեռևս հունվարի 19-ին։ MRT հետազոտության անհրաժեշտությունը կիսում էր նաև քրեակատարողական ծառայությունը և նույնիսկ նախատեսում էր, սակայն մինչ այժմ ապարդյուն:
Հաշվի առնելով, որ բանտարկյալը վերջին երկու ամիսներին չի ստացել առաջարկված և նախատեսված բժշկական օգնություն, Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը գտնում է, որ մարտի 7-ին նախատեսված անհապաղ բուժզննումները չեն կարող անցկացվել և/կամ հետաձգվել անհիմն կերպով, այդ թվում՝ օրենքի ուղղակի խախտմամբ։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից սահմանված չափորոշիչի համաձայն, բանտարկյալին ժամանակին և համապարփակ, համարժեք բուժում չտրամադրելը, ստույգ ախտորոշում չհաստատելը և ոչ համարժեք բժշկական օգնություն չտրամադրելը կարող է հավասարվել Մարդու իրավունքների հռչակագրի 3-րդ հոդվածի խախտմանը, որը ենթադրում է՝ խոշտանգումներ, անմարդկային և/կամ նվաստացնող վերաբերմունք:
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Հատուկ քրեակատարողական ծառայությանը անհապաղ տրամադրել անհրաժեշտ բուժզննումներ և քրեակատարողական համակարգի բժիշկների/հրավիրված բժիշկների կողմից Միխեիլ Սաակաշվիլիին առաջարկված լիարժեք բժշկական ծառայություններ։

Public Defender Calls on Special Penitentiary Service to Immediately Transfer Mikheil Saakashvili for Necessary Medical Examinations
On March 9, 2022, Public Defender's representatives visited Penitentiary Establishment No. 12, where they met with prisoner Mikheil Saakashvili and talked to the medical staff. The visit made it clear that it is necessary to immediately provide relevant examinations and further medical services to Mikheil Saakashvili in a relevant profile clinic.
According to the information received from the doctor of the penitentiary institution, Mikheil Saakashvili's health condition has deteriorated as a result of the hunger strike, and some of the indicators and complaints need to be paid particular attention. This requires urgent examinations, which are not possible to be provided in prison.
On March 7, on the initiative of the Penitentiary Service, doctors of a civil clinic visited Penitentiary Establishment No. 12 and checked Mikheil Saakashvili's health condition. As a result, they concluded that Mikheil Saakashvili urgently needs additional examinations in a civil clinic, which, in accordance with legislation, should be done in 2-5 days.
It should be noted that magnetic resonance imaging (MRT) of the brain has not been performed yet. The relevant recommendation was issued by the Public Defender’s group of experts on January 19. The need for MRT was shared by the Penitentiary Service as well and they even planned to provide it, however, no such examination has been provided for Mikheil Saakashvili so far.
Given that the prisoner has not received the recommended and planned medical care for the last two months, the Public Defender's Office considers that the urgent medical examinations recommended on March 7 may not be provided either and/or may be delayed unreasonably, in violation of law.
According to the standard set by the European Court of Human Rights, the lack of timely, full and adequate treatment, accurate diagnosis and proper medical care may equate to a violation of Article 3 of the Convention on Human Rights, which pertains to torture, inhuman and/or degrading treatment.
The Public Defender calls on the Special Penitentiary Service to immediately provide Mikheil Saakashvili with necessary medical examinations and full medical services recommended by doctors of the penitentiary system/doctors of a civil clinic.