Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը օգոստոսյան պատերազմի 13-ամյակի կապակցությամբ
Արդեն 13 տարի է՝ 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի հետևանքները կործանարար ազդեցություն են ունենում, ինչպես բռնազավթված գծի երկայնքով, այնպես էլ բռնազավթված տարածքներում ապրող մարդկանց վրա: Ռուսաստանի սահմանապահների կողմից մարդկանց անօրինական կալանավորումը և տուգանումները շարունակվում են: 2009 թվականից մինչև 2020 թվականը, բռնազավթիչ ռեժիմը, այսպես կոչված սահմանը ապօրինի հատելու համար ձերբակալել է 3 204 մարդու: Դրանցից 1 314-ը բռնազավթված Աբխազիայի, իսկ 1 890-ը բռնազավթված Ցխինվալիի ուղղությամբ: Վերջին տարիներին բռնազավթիչ ռեժիմների կողմից հաճախակի են դարձել անօրինական կալանքի տակ գտնվող անձանց նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը և երկարաժամկետ ազատազրկման սահմանումը: Կան բանտարկյալների նկատմամբ ծեծի և վատ վերաբերմունքի դեպքեր ազատության սահմանափակման վայրերում:
Տեղաշարժի ազատությունը տարեցտարի վատանում է երկու բռնազավթված տարածաշրջաններում: բռնազավթված գծի վրա տեղաշարժի համար, դե ֆակտո իշխանությունների կողմից հաստատված ֆորմալ ռեժիմը և տարբեր խոչընդոտների հաստատումը, ինչպիսիք են այսպես կոչված անցակետերի չկանխատեսված փակումը, սահմանափակում է բռնազավթված տարածաշրջանների բնակիչների տեղաշարժի ազատությունը և ստեղծում չարդարացված խոչընդոտներ նրանց ապրուստի միջոցների հասանելիության համար: Սահմանված սահմանափակումների պատճառով, բռնազավթված տարածքների բնակիչները, իրենց կյանքի գնով, դիմում են տարբեր շրջանցումների `Վրաստանի կողմից վերահսկվող տարածք հասնելու համար: Հատկապես ուշագրավ են ծանր իրավական վիճակը և մարդասիրական ճգնաժամը բռնազավթված Ախալգորիում: Այսպես կոչված անցակետի կամայական փակման արդյունքում մարդկանց մահվան փաստերը ակնհայտորեն ցույց են տվել բժշկական օգնության անմխիթար ցածր որակը և ազատ տեղաշարժի կենսական կարևորությունը:
Ծանր մարդասիրական պայմանների և արհեստական ​​մեկուսացման պայմաններում, համավարակի ժամանակ բռնազավթված տարածաշրջաններում ապրող բնակչությունը կանգնեց առանձնահատուկ վտանգի առջև: անը հատուկ վտանգ էր սպառնում: 2021 թվականի օգոստոսի 2-ի դրությամբ բռնազավթված Աբխազիայում «Կովիդ 19»-ի հաստատված դեպքերի թիվը հասավ 22 227-ի, իսկ բռնազավթված Ցխինվալիում ՝ 4 215-ի: Թեև Վրաստանի իշխանությունները, կորոնավիրուսի տարածման առաջին իսկ օրերից, իրենց լիակատար պատրաստակամությունը հայտնեցին բռնազավթված տարածքներում ապրող մարդկանց օգնելու համար, սակայն դե ֆակտո իշխանությունների դիրքորոշումն այս օգնության վերաբերյալ այլ էր: Համավարակի սկսվելուն պես Աբխազիայի դե ֆակտո իշխանությունները հետաքրքրություն հայտնեցին Վրաստանից նյութական օգնություն (բժշկական սարքավորումներ) միջազգային կազմակերպությունների միջոցով ստանալու համար: Իսկ բռնազավթված Ցխինվալի ռեժիմը դեռ կտրականապես հրաժարվում է Վրաստանի վերահսկվող տարածքից որևէ տեսակի օգնություն ստանալուց: Ժողովրդական պաշտպանի կողմից Գալիի շրջանում անցկացրած հարցումը, ցույց է տալիս, որ քաղաքացիները թերահավատորեն են վերաբերվում պատվաստումների գործընթացին: Բացի այդ, նրանք չունեն բավարար տեղեկատվություն Կովիդ 19-ի պատվաստանյութի անվտանգության մասին:
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին, միջազգային հանրության օժանդակությամբ և ներգրավմամբ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել բռնազավթված տարածքներում «Կովիդ 19»-ի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու ուղղությամբ, ինչը նրանց հնարավորություն կտա կատարել տեղեկացված ընտրություն և արագացնել կովիդի դեմ պատվաստման գործընթացը:
Առավել սուր խնդիրը առողջության և կրթության որակն է: Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի օկուպացված տարածքներում կրթության իրավունքի իրականացումը բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների: 2015 թվականին Գալիի շրջանում և 2017 թվականին Ախալգորիի մունիցիպալիտետում մայրենի լեզվով կրթության սահմանափակումները կտրուկ վատթարացրին էթնիկ վրացիների իրավական կարգավիճակը, մայրենի լեզվի իմացությունը և ընդհանրապես կրթության որակը:
Մարդու իրավունքների սարսափելի իրավիճակը հատկապես մտահոգիչ է այն լույսի ներքո, երբ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին թույլ չեն տալիս մուտք գործել օկուպացված տարածքներ:
Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին ՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ և ներգրավմամբ, օգտագործել բոլոր հնարավոր մեխանիզմները ՝ օկուպացված տարածքներում ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար:

Public Defender’s Statement on 13th Anniversary of August war
For 13 years now, the consequences of the August 2008 war has had devastating effects on people living along the occupation line and in the occupied territories. Illegal detention and fining of people by the border guards of the Russian Federation continues. From 2009 to 2020, the occupation regime illegally detained 3,204 people for illegally crossing the so-called border.[1] Of these, 1,314 were detained in occupied Abkhazia and 1,890 – in occupied Tskhinvali. The launch of criminal proceedings against illegally detained persons, as well as their long imprisonment, has become more frequent in recent years.[2] There have also been cases of beating and ill-treatment of the detainees.
Freedom of movement has been deteriorating from year to year in both occupied regions. The formal regime established by the de facto authorities for movement across the occupation line and various barriers, such as the unpredictable closure of the so-called checkpoints, restricts the freedom of movement of residents of the occupied regions and creates unjustified obstacles to their access to livelihoods. Due to the imposed restrictions, residents of the occupied territories try to get to the Tbilisi-controlled territory through various bypasses at the cost of their own lives. The difficult rights situation and humanitarian crisis in occupied Akhalgori are especially noteworthy. The deaths of people as a result of the arbitrary closure of the so-called checkpoint have clearly demonstrated the deplorable low quality of medical care and the vital importance of free movement.
Under severe humanitarian conditions and artificial isolation, the population living in the occupied regions have found themselves in a particular danger during the pandemic. As of August 2, 2021, the number of confirmed cases of Covid-19 increased to 22,227 in occupied Abkhazia and to 4,215 in occupied Tskhinvali. Although the Georgian authorities, from the very first days of the spread of coronavirus, expressed their full readiness to help the people living in the occupied territories, the position of the de facto authorities on receiving this assistance turned out to be different. As soon as the pandemic started, the de facto Government of Abkhazia expressed its interest in receiving material assistance (medical equipment) from Georgia through international organizations, while the Tskhinvali regime still categorically refuses to receive any kind of assistance from the Tbilisi-controlled territory. The Public Defender’s survey of the Gali population reveals that citizens are skeptical about the vaccination process and have no enough information about the safety of the Covid-19 vaccine.
The Public Defender calls on the Georgian authorities, with the assistance and involvement of the international community, to take effective steps to raise awareness of Covid-19 in the occupied territories, which will enable them to make informed choices and will accelerate the vaccination process.
The most acute problem is the quality of health care and education. The exercise of the right to education in the occupied territories of Abkhazia and South Ossetia faces many challenges. The restriction of education in the mother tongue in the Gali district in 2015 and in Akhalgori municipality in 2017 sharply worsened the rights situation of ethnic Georgians, their knowledge of their mother tongue and the quality of education in general.
The dire human rights situation is particularly troubling in the light of the fact that international human rights organizations have no access to the occupied territories.
The Public Defender of Georgia calls on the Georgian authorities, with the assistance and involvement of the international community, to use all possible mechanisms to protect the rights of people living in the occupied territories.
[1] Letter No. SSG 6 20 00131318 of the State Security of Georgia of October 21, 2020.
[2] Clear examples of this are the case of Vazha Gaprindashvili, Genadi Bestaev, Zaza Gakheladze, Irakli Bebua, Ramaz Begheluri, Mirian Taziashvili and Khvicha Mghebrishvili.