Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Բաթումում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի տվյալներով՝ 2023 թվականի հուլիսի 31-ին Բաթումիի նավահանգստում Ռուսաստանից մեկնող զբոսաշրջային նավի դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ Ներքին Գործերի նախարարության աշխատակիցները, մանր խուլիգանության և իրավապահների օրինական պահանջներին չենթարկվելու (Վրաստանի վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 166-րդ և 173-րդ) հոդվածներով ձերբակալել են19 հոգու, այդ թվում, հավանաբար, Ուկրաինայի մեկ քաղաքացու։
Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչը հանդիպել է բողոքի ակցիային ձերբակալված երեք քաղաքացիների, որոնցից Ռ. Մ.-ն խոսել է ոստիկանության ծառայողների կողմից բանավոր եւ ֆիզիկական բռնության փաստի մասին: Ձերբակալված Ռ. Մ.-ի նկատմամբ ենթադրյալ ոչ պատշաճ վերաբերմունքի մասին Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն անմիջապես տեղեկացրել է Հատուկ քննչական ծառայությանը և ակնկալում արագ և արդյունավետ արձագանք։
Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության ոստիկանության վարչության Բաթումիի քաղաքային բաժնի կողմից Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցչին տրամադրված տեղեկատվության համաձայն՝ բողոքի ակցիայի ժամանակ ձերբակալված ինը քաղաքացիներ տեղափոխվել են Սենակի և Զուգդիդիի ժամանակավոր պահման կենտրոններ։ Մինչդեռ նախատեսվում է երկու կալանավորի տեղափոխել Օզուրգեթիի մեկուսարան։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կշարունակի ուսումնասիրել հանրահավաքում ձերբակալվածների իրավունքների ենթադրյալ խախտման փաստերը և հանրությանը տեղեկացնել իրավիճակի մասին։

Public Defender’s Statement on Events Developed in Batumi
According to the information available to the Public Defender of Georgia, on July 31, 2023, at the protest rally held near the Batumi harbor against the cruise ship that arrived from Russia, the officers of the Ministry of Internal Affairs detained 19 persons, including likely one Ukrainian citizen for petty hooliganism and disobedience to the lawful demands of law enforcement officers (under articles 166 and 173 of the Administrative Offences Code of Georgia).
A representative of the Public Defender met three citizens detained at the rally, one of whom, R. M. spoke about the verbal and physical abuse by police officers. The Public Defender’s Office immediately informed the Special Investigation Service about the alleged ill-treatment of R. M. and expects a quick and effective response.
According to the information provided by the Batumi City Division of the Police Department of the Autonomous Republic of Adjara to the representative of the Public Defender, 9 citizens arrested at the rally were transferred to the temporary detention centers of Senaki and Zugdidi, and it is planned to transfer 2 detainees to the Ozurgeti detention center.
The Public Defender of Georgia will continue to study the cases of alleged violations of the rights of those detained at the rally and will update the public on the situation.