Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Նիկա Գվարամիայի մեղադրանքի գործի վերաբերյալ
2022 թվականի մայիսի 11-ին տեղի ունեցավ ՍՊԸ «Հեռարձակող հեռուստաընկերություն Ռուսթավի 2»-ի նախկին գլխավոր տնօրեն Նիկա Գվարամիայի գործով եզրափակիչ նիստը։ Ցանկանում ենք հիշեցնել հանրությանը, որ 2019 թվականի նոյեմբերի 4-ին Ժողովրդական պաշտպանը նշված գործի դրվագներից մեկի վերաբերյալ դատարանի ընկերոջ կարծիքով դիմել էր Թբիլիսիի քաղաքային դատարան։ Փաստաթուղթը հիմնված է գործի նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում բացահայտված հիմնական խնդիրների վրա և վերանայում է կորպորատիվ-իրավական և քրեական պատասխանատվության կապն ու փոխհարաբերությունը:
Ժողովրդական պաշտպանը դատարանի ընկերոջ կարծիքում նշում է, որ տվյալ դեպքում ձեռնարկության ղեկավարի կողմից կայացված որոշումը (պայմանագրի պայմանների փոփոխություն, ընդունելի եկամուտների սահմանում), որը համաձայնեցվել է նաև սեփականատիրոջ հետ, համարվել է հանցագործություն։ Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ իրավախախտումն այն է, որ տնօրենը կարող էր ավելի շատ եկամուտ բերել ընկերությանը և չի ստացել այդ եկամուտը։
Դատարանի ընկերոջ կարծիքում քննարկվում է ԱՄՆ-ի, Միացյալ Թագավորության, մայրցամաքային եվրոպական երկրների և Վրաստանի դատարանների պրակտիկան, ըստ որի՝ նման ձեռնարկատիրական որոշումը չի հանգեցնի ոչ միայն քրեական, այլև կորպորատիվ պատասխանատվություն: Տնօրենի կողմից ընդունած որոշումը կարող է նշանակել ավելի քիչ շահույթ ստանալ, սակայն ծառայի կորպորացիայի լավագույն շահերին և կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ ռիսկերից ապահովագրելուն:
Այս դեպքում կորպորատիվ իրավական պատասխանատվությունը բացառվում է, քանի որ տնօրենի կողմից ընդունած որոշումը չի եղել. (1) միանձնյա, առանց գործընկերների հետ համաձայնեցմամբ (առաջատար դիրքի կիրառում), (2) նպատակ չուներ անձնական հարստանալու փորձ (fraud) իրականացման ճանապարհով և (3) ռիսկի վերլուծությունը ողջամտորեն ցույց է տալիս, որ այդ քայլը բխում էր կորպորացիայի լավագույն շահերից: Ավելին, բացառվում է քրեական պատասխանատվության հարցը, որի համար անհրաժեշտ է, որ տնօրենը շահույթ ստանալու համար կատարի ինքնին հանցագործություն։ Ակնհայտ է, որ պայմանագրի պայմանների փոփոխությունը, որը նախատեսված է կորպորացիայի հիմնական կարիքների համար, հանցագործություն չէ:
Այսպիսով, ձեռնարկության կառավարման ընթացքում ընդունված կառավարչական որոշումը չի կարող գնահատվել առանց տնօրենի իրավական կարգավիճակի առանձնահատկությունները հաշվի առնելու: Ժողովրդական պաշտպանը հույս ունի, որ այս փաստաթուղթը կօգնի դատարանին արդարացի գնահատական ​​տալ սույն գործին և միջազգային փորձի և պրակտիկայի հիման վրա ճիշտ որոշում կայացնել տնօրենի պարտականությունների տարրերի վերաբերյալ։

On May 11, 2022, the final hearing was held in connection with the case of Nika Gvaramia, former Director General of Rustavi 2 Broadcasting TV Company Ltd. We would like to remind the public that on November 4, 2019, the Public Defender filed an amicus curiae brief with Tbilisi City Court relating to one of the episodes of the mentioned case. The document is based on key issues identified as a result of studying the case materials and reviews correlation between corporate-legal and criminal liabilities.
In the amicus curiae brief, the Public Defender indicates that the decision made by the manager of the enterprise (changing the terms of the contract, determining the amount of income), which was agreed with the owner of the enterprise, is considered a crime in the given case. According to the indictment, the director could have brought more income to the company but he did not do so, which is a crime.
The amicus curiae brief reviews the practices of the courts of the USA, UK, continental European countries and Georgia, according to which, such an entrepreneurial decision may not lead even to corporate liability, not to mention criminal liability. The decision made by the director might be to make less profit, but it might serve the best interests of the corporation and aim to insure against short-term or long-term risks.
In this case, corporate-legal liability should be ruled out, as the decision made by the director was not: (1) an action that was not agreed with partners (use of dominant position), (2) aimed at personal enrichment through fraud, and (3) risk analysis reasonably indicates that the move was in the best interests of the corporation. Moreover, criminal liability should also be ruled out, as the director has not committed a criminal action in order to make a profit. Clearly, changing the terms of the contract for the basic needs of the corporation does not constitute a crime.
Thus, the managerial decision made during the management of the enterprise cannot be evaluated without taking into account the specifics of the legal status of the director. The Public Defender hopes that this document will help the court fairly assess the case circumstances and make the right decision, taking into account the international experience and practice regarding the elements of director's responsibilities.