Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը քրեակատարողական համակարգում կորոնավիրուսի տարածման կապակցությամբ
Հատուկ քրեակատարողական ծառայության տեղեկությամբ, կորոնավիրուսը հաստատվել է քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվող հարյուրից ավելի բանտարկյալների մոտ: Այս իրավիճակը վերահսկելու և բանտարկյալների այլ իրավունքները պաշտպանելու նպատակով, ժողովրդական պաշտպանը, իր սահմանադրական մանդատին և լիազորություններին համապատասխան, շարունակում է կանխարգելիչ և անհատական ​​այցեր կատարել բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներ: Այցերն իրականացվում են կովիդ թեստից հետո ՝ համապատասխան հանդերձանքով և անվտանգության կանոններին համապատասխան:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը քրեակատարողական հիմնարկներում կորոնավիրուսի տարածման մասին տեղեկատվություն է ստացել բանտարկյալներից և կոնկրետ քրեակատարողական հիմնարկների վարչակազմից: Այս փուլում ձեռք բերված տեղեկատվությունը համահունչ է Քրեակատարողական ծառայության տարածած տեղեկատվությանը: Ներկայումս՝ N2, N8, N14 հաստատություններից վարակված բանտարկյալները տեղափոխված են հատուկ կազմակերպված կարանտինային տարածք: Դատապարտյալների մեկուսացման և վերաբերմունքի վերաբերյալ լրացուցիչ մանրամասն տեղեկություններ են պահանջվել Հատուկ քրեակատարողական ծառայությունից:
Հանրային պաշտպանը հերթական անգամ կոչ է անում Հատուկ քրեակատարողական ծառայությանն ու պետական ​​այլ կառույցներին `հաշվի առնել քրեակատարողական համակարգի բեռնաթափման վերաբերյալ ժողովրդական պաշտպանի առաջարկությունը: Կորոնավիրուսի տարածումը կասեցնելու և կանխելու նպատակով, բանտարկյալների թիվը նվազեցնելու համար պետք է ավելի ակտիվ կիրառվեն պայմանական վաղաժամկետ ազատման և ազատազրկման միջոցների ծանրոցները, ինչպես նաև առողջության վիճակի և վաղեմության ժամկետի պատճառով ազատ արձակման և վճռի կատարման հետաձգման մեխանիզմները:

Public Defender’s Statement on Spread of Coronavirus in Penitentiary System
According to the Special Penitentiary Service, more than a hundred prisoners tested positive for coronavirus in penitentiary institutions. In order to monitor this situation and protect prisoners’ other rights, the Public Defender, in accordance with her constitutional mandate and obligations, continues to conduct preventive and individual visits to all penitentiary institutions. Representatives of the Public Defender are tested before paying visits, wear special equipment and follow safety rules.
The Public Defender's Office received information about the spread of coronavirus in penitentiary institutions from prisoners and the administration of specific penitentiary institutions. The information obtained at this stage is consistent with the information disseminated by the Penitentiary Service. Infected prisoners were transferred from Establishments Nos. 2, 8 and 14 to a specially arranged quarantine area. Additional detailed information on the isolation and treatment of prisoners has been requested from the Special Penitentiary Service.
The Public Defender once again calls on the Special Penitentiary Service and other state structures to take into account the Public Defender's recommendation regarding the unloading of the penitentiary system. In order to stop and prevent the spread of coronavirus, and to reduce the prison population, it is recommended that the parole mechanism and non-custodial measures, as well as mechanisms of releasing prisoners due to health condition and old age or postponing the enforcement of verdicts, be used more actively.