Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկության համաձայն՝ Գիտության և երիտասարդության նախարարությունը կմշակի ուսանողների դասերին ներկայության գրանցման ընդհանուր բացառության կանոն
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը ողջունում է Կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարության որոշումը՝ մշակելու աշակերտների ներկայության գրանցման ընդհանուր բացառիկ կանոն և համապատասխան գրանցումը օրենսդրությունում արտացոլելու վերաբերյալ։
2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարին՝ աշակերտներին բռնությունից պաշտպանելու, հուզականորեն անվտանգ միջավայր ապահովելու և մոնիթորինգ իրականացնելու առաջարկությամբ։
Առանձին դեպքերի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ազգային կրթական համակարգը չի նախատեսում այլ մոտեցում այն աշակերտների համար, ովքեր իրենց կամ այլ երեխաների իրավունքների հնարավոր խախտման պատճառով չեն հաճախում դասերի որոշակի ուսուցչի մոտ՝ որպես բողոքի նշան։ Չնայած այն հանգամանքին, որ նման դեպքերում դպրոցը կարող է ապահովել, որ աշակերտը հաճախի դասերի այլ ուսուցչի մոտ, բացակայությունները միևնույն է գրանցվում են։
Ըստ Ժողովրդական պաշտպանի՝ այս ամենը վկայում է կրթության հասանելիությունն ապահովելու համար արդյունավետ և երեխաների համար հարմար մոտեցում ներդնելու անհրաժեշտության մասին։
2025 թվականի հունիսի 9-ին ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Կրթության նախարարությունը լիովին կիսել է Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի առաջարկությունը և որոշում է կայացրել մշակել աշակերտների դասերին ներկայության գրանցման ընդհանուր բացառիկ կանոն և համապատասխան գրանցումը արտացոլել օրենսդրությունում: Բացառիկ կանոնը վերաբերում է այն դեպքերին, երբ ուսուցչի կողմից իրավունքների ենթադրյալ խախտման դեպքում աշակերտը չի հաճախում դասերի, և զուգահեռաբար նրան դասավանդում է մեկ այլ ուսուցիչ: Բացի այդ, որոշվում է նախադպրոցական և ընդհանուր կրթության զարգացման դեպարտամենտի պարտավորությունը՝ ներգրավվել գործերի կառավարման գործընթացում և ապահովել գործընթացի մոնիթորինգը:
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դրականորեն է գնահատում Կրթության նախարարության որոշումը և նշում է, որ աշակերտների ֆիզիկական և հոգե-հուզական անվտանգությունը կրթության իրավունքի լիարժեք իրականացման հիմնարար նախապայման է:
Ժողովրդական պաշտպանը կարծում է, որ կրթական համակարգում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը և նրանց համար աջակից միջավայրի ապահովումը չափազանց կարևոր է և ևս մեկ անգամ ընդգծում է այս նպատակին հասնելու համար գերատեսչությունների միջև համագործակցության և միասնական տեսլականի անհրաժեշտությունը:

Ministry of Science and Youth will Develop General Exceptional Rule for Recording Student Attendance in Accordance with Public Defender’s Recommendation
The Public Defender of Georgia welcomes the decision of the Ministry of Education, Science and Youth to develop a general exceptional rule for recording student attendance and to reflect it in legislation.
On October 8, 2024, the Public Defender of Georgia addressed the Minister of Education, Science and Youth with a recommendation to protect students from violence, ensure an emotionally safe environment and conduct monitoring.
As a result of the study of individual cases, it was revealed that the national education system does not provide for a different approach for students who do not attend classes of a specific teacher as a sign of protest, based on a alleged violation of their rights or the rights of other children. Although in such cases, the school may ensure that the student attends classes with another teacher, absences are still recorded.
According to the Public Defender, all this indicated the need to implement an effective and child-friendly approach to ensure access to education.
According to the information received on June 9, 2025, the Ministry of Education of Georgia fully endorsed the recommendation of the Public Defender of Georgia and made a decision to develop a general exceptional rule for recording student attendance and to reflect it in legislation. The exceptional rule applies to the cases when, in the event of an alleged violation of rights by a teacher, a student does not attend classes and another teacher provides classes to him/her. In addition, the Department of Preschool and General Education Development will be obliged to engage in the case management process and ensure monitoring of the process.
The Public Defender of Georgia positively assesses the decision of the Ministry of Education and notes that the physical and psycho-emotional safety of students is a fundamental prerequisite for the full realization of the right to education.
The Public Defender believes that protecting children's rights in the education system and providing a supportive environment for them is critically important and once again emphasizes the need for cooperation between agencies and a unified vision to achieve this goal.