Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները այցելել են կալանավորված Նինո Դաթաշվիլիին
2025 թվականի հունիսի 27-ին, հուլիսի 11-ին և 16-ին Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները այցելել են թիվ 5 քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող Նինո Դաթաշվիլիին։
Հանդիպման ընթացքում Նինո Դաթաշվիլին ներկայացուցիչների հետ քննարկել է տարբեր հարցեր, որոնց վերաբերյալ Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, արձագանքելու համար, դիմել է Վրաստանի գլխավոր դատախազությանը, Ներքին գործերի նախարարությանը և Հատուկ քրեակատարողական ծառայության բժշկական դեպարտամենտին։
Հատկանշական է, որ հուլիսի 11-ին Նինո Դաթաշվիլին խնդրել է Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչներին չհրապարակել իր մասին տրամադրված տեղեկատվությունը։ Հետևաբար, գրասենյակը չի բացահայտել Նինո Դաթաշվիլիի առողջական վիճակի վերաբերյալ որևէ հատուկ կատեգորիայի անձնական տեղեկատվություն։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը շարունակում է հետևել մեղադրյալի իրավունքներին և կձեռնարկի բոլոր միջոցները նրա իրավունքները պաշտպանելու համար՝ օրենսդրությամբ սահմանված լիազորությունների շրջանակներում։
Բացի վերը նշվածից, Ժողովրդական պաշտպանը ցանկանում է արձագանքել վերջերս հաստատության մասին միտումնավոր տարածված կեղծ տեղեկատվությանը, որի համաձայն գրասենյակը ժամանակին չի արձագանքում ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների խախտման փաստերին։
Հաշվի առնելով հանրային բարձր հետաքրքրությունը, ցանկանում ենք պարզաբանել հետևյալը. սոցիալական ցանցերում կամ առանձին լրատվամիջոցներում գրասենյակի արձագանքի վերաբերյալ ապատեղեկատվության տարածումը հատկապես վնաս է հասցնում յուրաքանչյուր կալանավորի իրավունքների պաշտպանության գործընթացին։
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի թեժ գիծը գործում է օրական 24 ժամ։ Ցանկացած պահի փակ տիպի հաստատությունից ստացված տեղեկատվությանը, որը վերաբերում է ինչպես վատ վերաբերմունքի ենթադրյալ փաստերին, այնպես էլ առողջական խնդիրներին, անմիջապես արձագանք է տրվում։ Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները այցելում են դեպքի վայր և տալիս նախնական արձագանք։ Բացի այդ, որոշվում են հետագա միջոցառումները, այդ թվում՝ անհրաժեշտության դեպքում գրասենյակում աշխատող բժշկի ներգրավումը։
Ժողովրդական պաշտպանը, որպես խոշտանգումների կանխարգելման ազգային մեխանիզմ, հիմնականում գործում է կալանավորների շահերից ելնելով և նրանց խնդրանքով պաշտպանում է նրանց մասին անձնական տեղեկությունները, այդ թվում՝ առողջական վիճակը։ Հանրային բարձր հետաքրքրությանը չնայած, տեղեկատվությունը հրապարակվում է միայն ազատազրկված անձի համաձայնությամբ։
Բացի այդ, պետք է նշել, որ Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները երբեք չեն ունեցել և չունեն իրավասություն ինքնուրույն բժշկական զննումներ անցկացնելու քրեակատարողական հաստատություններում։
Ժողովրդական պաշտպանը շարունակում է ակտիվորեն վերահսկել բանտարկյալների իրավունքները, այդ թվում՝ առողջության իրավունքը։

On June 27, July 11 and 16, 2025, Public Defender's representatives visited Nino Datashvili in Penitentiary Institution No. 5.
During the meeting, Nino Datashvili discussed various issues with the representatives, regarding which the Public Defender's Office has addressed the Prosecutor General's Office, the Ministry of Internal Affairs, and the Medical Department of the Special Penitentiary Service.
It is noteworthy that on July 11, Nino Datashvili requested the Public Defender's representatives not to make the information provided about her public. Accordingly, the Office has not disclosed any special category personal information about Nino Datashvili's health status.
The Public Defender's Office continues to monitor the rights of the accused and will take all measures to protect her rights within the framework of the competence defined by legislation.
In addition to the above, the Public Defender would like to respond to the recent deliberately spread false information about the institution, alleging that the Office does not respond to the violations of the rights of persons deprived of their liberty in a timely manner.
Given the high public interest, we would like to clarify the following: the spread of misinformation about the Office's response on social networks or by individual media outlets causes particular harm to the process of protecting the rights of each prisoner.
The hotline of the Public Defender's Office operates 24 hours a day. Information received at any time from a closed-type institution, which concerns alleged facts of ill-treatment and health issues, is immediately responded to. The Public Defender's representatives conduct on-site visits and provide an initial response. In addition, further measures are later determined, including, if necessary, the involvement of a doctor employed by the Office.
The Public Defender, as the national mechanism for the prevention of torture, primarily acts in the best interests of the detainees and, at their request, protects personal information about them, including their health status. Despite the high public interest, information is made public only with the consent of the person deprived of liberty.
In addition, it should be noted that the Public Defender's representatives have never had the authority to conduct medical examinations in penitentiary institutions themselves.
The Public Defender actively continues to supervise the rights of prisoners, including their right to health.