Ժողովրդական պաշտպանի պաշտոնական այցը Բրյուսել
2022 թվականի նոյեմբերի 20-24-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Նինո Լոմջարիան և Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալները պաշտոնական այցով գտնվում էին Բրյուսելում։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը մասնակցել է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների եվրոպական ցանցի (ENNHRI) վեհաժողովին, որտեղ քննարկվել է մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ պատրաստված տարեկան զեկույցը, նախանշել ապագա ծրագրերը և խոսել Ուկրաինայի ընթացիկ իրադարձությունների մասին։ Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ, ENNHRI-ի հաշմանդամների իրավունքների խմբի նախագահ Էկատերինե Սխիլաձեն խոսեց հաշմանդամների պաշտպանության ուղղությամբ կազմակերպության գործունեության և կարևորության մասին։
Այցի շրջանակներում Ժողովրդական պաշտպանը և Ժողովրդական պաշտպանի պատվիրակությունը հանդիպումներ են ունեցել Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (EEAS) Վրաստանի գրասենյակի թիմի վարչության ղեկավար Դորոտա Դլուչի հետ. նաև Եվրոպական հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինությունում Լորենս Մերեգիթի, Նիկոլաս Սանդրևիչի և Մայքլ Ռուփի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում հիմնականում խոսվել է Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի, Եվրամիության թեկնածու անդամի կարգավիճակ ստանալու համար նախատեսվող և ընթացող բարեփոխումների իրականացման ընթացքի և այդ գործընթացում Ժողովրդական պաշտպանի մասնակցության մասին։

Public Defender's Official Visit to Brussels
On November 20-24, 2022, Public Defender Nino Lomjaria and the Deputies of the Public Defender paid an official visit to Brussels.
The Public Defender of Georgia participated in the Assembly of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), where the participants discussed the annual report on the situation of human rights, made future plans and talked about the events ongoing in Ukraine. Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender and Chairperson of ENNHRI WorkingGroupon the Convention onthe RightsofPersonswithDisabilities, spoke about the activities and importance of the organization in terms of the protection of persons with disabilities.
Within the framework of the visit, the Public Defender and the Public Defender's delegation held meetings with Dorota Dlouchy, Head of the EEAS Division of Georgian Desk Team, as well as with Lawrence Meredith, Nicholas Cendrowicz and Michael Rupp at the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations.
The main topics of discussion at the meetings were the situation of human rights in Georgia, implementation of the planned and ongoing reforms for obtaining the candidate status for EU membership and the participation of the Public Defender in this process.