Ժողովրդական պաշտպանն այցելել է Օզուրգեթիի մունիցիպալիտետի Լայթուրիի թիվ 1 քրեակատարողական հիմնարկ
2024 թվականի ապրիլի 25-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին այցելել է Օզուրգեթիի մունիցիպալիտետի Լայթուրիի թիվ 1 քրեակատարողական հիմնարկ, զրուցել բանտարկյալների, այդ թվում՝ ցմահ բանտարկյալների և վարչակազմի ղեկավարության հետ։
Ժողովրդական պաշտպանը ստուգել է հիմնարկի տարածքը, դատապարտյալների սենյակներն ու սանհանգույցները, խոհանոցը և բուժկետը, դատապարտյալների վերականգնման համար անհրաժեշտ ընդհանուր տարածքների վիճակը և դրանց հասանելիությունը հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար, այդ թվում՝ հանդիպումների և տեսակցությունների համար նախատեսված սենյակները։
Լայթուրիի քրեակատարողական հիմնարկի տարածքում գործում է գրադարան, թվային սարքավորումներով հագեցած ուսումնական լսարան, որտեղ դատապարտյալները հնարավորություն ունեն առցանց ներկա գտնվել ուսումնական գործընթացին և ստանալ բարձրագույն կրթություն։
Դատապարտյալների հետ զրուցելիս Ժողովրդական պաշտպանը հետաքրքրվեց մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակով և ցմահ ազատազրկման պայմանական վաղաժամկետ ազատման մեխանիզմի արդյունավետությամբ։

On April 25, 2024, Public Defender Levan Ioseliani visited Penitentiary Establishment No. 1 in Laituri, Ozurgeti municipality, talked to prisoners, including those sentenced to life imprisonment, and the administration.
The Public Defender inspected the territory of the institution, cells, bathrooms, kitchen and medical unit, the condition of common spaces necessary for the rehabilitation of convicts and their accessibility for persons with disabilities, including rooms intended for receiving visitors.
There is a library on the territory of the Laituri penitentiary, an educational room equipped with digital equipment, where convicts have the opportunity to attend the educational process online and receive higher education.
While talking to the convicts, the Public Defender showed interest in the state of human rights protection and the effectiveness of the parole mechanism for prisoners sentenced to life imprisonment.