Ժողովրդական պաշտպանին կից՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի խթանման, պաշտպանության և իրականացման մոնիթորինգի խորհրդատվական խորհրդի նիստ
2025 թվականի դեկտեմբերի 24-25-ը տեղի ունեցավ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանին կից՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի իրականացման խթանման, պաշտպանության և մոնիթորինգի խորհրդատվական խորհրդի 40-րդ նիստը։
Նիստը բացելով՝ Ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին խոսեց օրակարգային հարցերի կարևորության, այդ թվում՝ Խորհրդի կանոնակարգում կատարվելիք փոփոխությունների մասին։
Նիստում ներկայացվեց Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի իրականացման խթանման, պաշտպանության և մոնիթորինգի շրջանակներում անցած ժամանակահատվածում իրականացված գործունեության մասին տեղեկատվություն։ Խորհրդի անդամները խոսեցին հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար նպատակային ծառայությունների բացակայության և առկա ծառայությունների որակի հետ կապված մարտահրավերների մասին։ Հատուկ ուշադրություն դարձվեց հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար անձնական օգնականի ծառայության գործարկման գործընթացին և դրան առնչվող դժվարություններին, ինչպես նաև մատչելիության կարևորությանը որպես կոնվենցիայի հիմնական սկզբունք և իրավունքի իրականացմանը և մոնիթորինգի անհրաժեշտությանը։ Աշխատաժողովում քննարկվեցին Ժողովրդական պաշտպանի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի խթանման, պաշտպանության և իրականացման մոնիթորինգի խորհրդատվական խորհրդի կանոնադրության մեջ նախատեսվող փոփոխությունները: Կանոնադրությունը կոնվենցիայի սկզբունքներին մոտեցնելու համար պատրաստվել են փոփոխությունների նախագծեր և ներկայացվել են Խորհրդի հրավիրված անդամներին՝ մեկնաբանությունների համար։
Հանդիպման շրջանակներում տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում լսվել են Խորհրդի հրավիրված անդամների դիրքորոշումները առանձին հոդվածներում կատարվելիք փոփոխությունների վերաբերյալ: Աշխատաժողովի մասնակիցները համաձայնության են եկել, որ արտահայտված կարծիքները կարտացոլվեն փոփոխություններում և կքննարկվեն Խորհրդի հաջորդ նիստում։
Միջոցառումը տեղի է ունեցել Եվրոպական Միության «Աջակցություն Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին» նախագծի ֆինանսավորմամբ։

Meeting of Public Defender’s Consultative Council for Monitoring the Promotion, Protection and Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities
On December 24-25, 2025, the Consultative Council of the Public Defender of Georgia for the Monitoring of the Promotion, Protection and Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities held its 40th meeting.
At the opening of the meeting, Public Defender Levan Ioseliani spoke about the importance of the issues on the agenda, including the amendments to be made to the Council's Statute.
The meeting presented information on the activities carried out in the past period within the framework of monitoring the promotion, protection and implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities. Members of the Council spoke about the lack of targeted services for persons with disabilities and challenges related to the quality of existing services. Special attention was paid to the process of launching the personal assistant service for persons with disabilities and the associated difficulties, as well as the importance of accessibility as a key principle of the Convention and the implementation of the right, and the necessity of monitoring.
The meeting discussed the planned amendments to the Statute of the Consultative Council for the Monitoring of Promotion, Protection and Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities. The draft amendments were prepared to bring the Statute closer to the principles of the Convention and were submitted to the visiting members of the Council for their opinions.
During the discussion held within the framework of the meeting, the positions of the visiting members of the Council were heard on the amendments to be made to individual articles. The participants of the meeting agreed that the opinions expressed would be reflected in the amendments and would be discussed at the next meeting of the Council.
The event was held with the funding of the European Union project - "Support to the Public Defender's Office".