Հանդիպում Գորիի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների և հանրակրթական դպրոցների ուսանողների հետ
2023 թվականի ապրիլի 20-21-ը Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցներ Գվանցա Դավիթաշվիլին և Գիորգի Կվիրիկաշվիլին հանդիպել են Գորիի պետական ​​համալսարանի սոցիալական գիտությունների, բիզնեսի և իրավագիտության ֆակուլտետի վարչակազմի, պրոֆեսորադասախոսական կազմի, իրավաբանության ուսանողների, Գորիի հանրային դպրոցների աշակերտների և ուսուցիչների հետ։
Գրասենյակի աշխատակիցները բակալավրիատի իրավաբանական ծրագրերում մարդու իրավունքների դասավանդումը գնահատելու նպատակով համալսարանի ղեկավարությանը և գիտական ​​անձնակազմին ներկայացրել են Ժողովրդական պաշտպանի կողմից տրված հատուկ զեկույցի արդյունքներն ու առաջարկությունները։ Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները ուսանողներին և վարչակազմի ներկայացուցիչներին ներկայացրեցին Ժողովրդական պաշտպանի պրակտիկան բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում օգտագործվող ուսումնական նյութերի ուսումնասիրության ուղղությամբ։
Հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաև Գորիի հանրային դպրոցների աշակերտների և քաղաքացիական կրթության ուսուցիչների հետ, քննարկվել են դպրոցներում մարդու իրավունքների ուսուցման որակը և այս առնչությամբ առկա մարտահրավերները։ Քննարկման ընթացքում մասնակիցները վերլուծեցին նաև ապարատի բացահայտումները դպրոցական դասագրքերի բովանդակության ուսումնասիրության առումով։
Միջոցառումներն իրականացվել են «Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միջև՝ USAID-PDO դրամաշնորհային համաձայնագրի գործընկերության ծրագրի աջակցությամբ»:

Meeting with Students of Gori Higher Education Institutions and Public Schools
On April 20-21, 2023, representatives of the Public Defender’s Office, Gvantsa Davitashvili and Giorgi Kvirikashvili, met with the administration, academic staff and law students of Gori State University's Faculty of Social Sciences, Business and Law, as well as students and teachers of Gori public schools.
The representatives of the Office briefed the university administration and academic staff on the findings and recommendations reflected in the Public Defender’s special report for the purpose of evaluating how human rights law was taught in undergraduate law programmes. The representatives of the Public Defender also introduced the practice of the Public Defender to the students and representatives of the administration in terms of studying the educational materials used in higher educational institutions.
Meetings were also held with students of Gori public schools and citizenship education teachers. The quality of human rights education in schools and challenges in this regard were discussed at the meetings. The participants also analyzed the findings of the Office in terms of the content of school textbooks.
The events were carried out with the support of the USAID-PDO partnership programme of the grant agreement between the Public Defender’s Office and the United States Agency for International Development (USAID).