ՀԻԻԱ Արտակարգ իրավիճակների համակարգման և անհետաձգելի օգնության կենտրոնը հաշվի է առել Ժողովրդական պաշտպանի առաջարկությունը
ՀԻԻԱ Արտակարգ Իրավիճակների համակարգման և անհետաձգելի օգնության կենտրոնը հաշվի է առել Ժողովրդական պաշտպանի հանձնարարականը և աշխատակիցներին հնարավորություն է տվել ծանոթանալ որակավորման քննությունների ընթացքում հանձնված թեստերին։
2022 թվականի մայիսի 1-ից կենտրոնում աշխատող շտապ բուժօգնության բրիգադի բոլոր անդամները պարտավոր են պարտադիր քննություն հանձնել 2 տարին մեկ անգամ։ Կենտրոնը քննվողներին հնարավորություն է տվել ծանոթանալ ավարտված թեստին միայն բողոքարկման դեպքում՝ հանձնաժողովի առջև։ Սրա պատճառը քննական թեստերի բովանդակության կանխումն էր և քննական թեստերը որպես կոմերցիոն գաղտնիք համարելը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը աշխատակիցներին իրենց քննական թերթիկներին ծանոթացնելու մերժումը համարել է տեղեկատվության հասանելիության իրավունքի խախտում։
Ժողովրդական պաշտպանի գնահատմամբ, քննվողի շահը՝ սեփական աշխատանքին հասանելի լինելը, գերակա է և գերազանցում է քննական թեստերի բաշխման հնարավոր ռիսկերը։ Սակայն քննական թեստերը չեն կարող համարվել Կենտրոնի առևտրային գաղտնիք, քանի դեռ չեն բավարարում տեղեկատվությունն առևտրային գաղտնիք համարելու օրենսդրական պահանջներին:
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ արեց ՀԻԻԱ Արտակարգ իրավիճակների համակարգման և անհետաձգելի օգնության կենտրոնին՝ փոփոխություններ կատարել պարտադիր քննություններ հանձնելու կանոնակարգում և ապահովել աշխատակիցների համար սեփական քննական թերթիկների առկայությունը։

The Emergency Response Coordination and Urgent Assistance Centre of Georgia implemented the recommendation of the Public Defender and gave the employees access to the tests passed during qualification exams.
From May 1, 2022, all members of the ambulance crews employed at the Center have been obliged to pass a mandatory exam once every 2 years. The Center gave the examinees the opportunity to familiarize themselves with the completed test only in case of appeal, for the consideration by a commission. The reason for this was to prevent the spread of the content of the examination tests, as examination tests were considered trade secrets.
The Public Defender of Georgia considered the refusal to allow employees to see their exam papers as a violation of the right of access to information.
According to the Public Defender, the examinee's interest - to have access to his own work - is superior and outweighs the potential risks of making examination tests public. However, the examination tests cannot be considered trade secrets of the Center, as long as they do not meet the legal requirements for considering the information as trade secrets.
The Public Defender called on the Emergency Response Coordination and Urgent Assistance Centre to make changes to the regulatory rules for passing mandatory exams and to ensure the availability of exam papers for the employees.